İklim değişikliği, 2050’ye kadar birçok şehri fazlasıyla ısıtacak

İsviçre’nin ETH Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, global sıcaklıkların 2 derece birden artmasıyla birlikte dünya kentlerini nasıl etkileyebileceğine yanıt bulmaya çalıştı. Bu kapsamda üniversitenin Crowther Laboratuarı’nda yapılan çalışma dünyanın en önemli 520 kentini inceleme altına aldı.

Ülkemizden de kentlerin bulunduğu çalışmanın sonucuna nazaran ortalama sıcaklıklar göz önünde bulundurulduğunda İstanbul’un Roma’ya, İzmir’in Adana’ya ve Ankara’nın ise Taşkent’e benzeyebileceği belirtilmiş. Örnekler içinde Bursa, Gaziantep ve Adana da bulunuyor. Araştırmaya nazaran bu kentlerin sıcaklıkları da sırasıyla Adana’ya, Erbil’e ve Lefkoşa’ya benzeyebilir.

Avrupa’da kış ayları neredeyse 5 derece daha sıcak 

Dünya kentlerinden verilen çarpıcı örnekler ise bir epey enteresan görünüyor. Buna nazaran Londra’da havanın Barcelona kadar sıcak olabileceği, Rio de Janeiro’da sıcaklığın Havana üzere hissedilebileceği, Moskova’daki havanın ise Sofya’ya yakın bir sıcaklıkta olabileceği tabir ediliyor. Varsayımlarda bir değişiklik olmazsa Avrupa’da yaz aylarının içinde bulunduğumuz periyottan 3.5 derece daha sıcak, kış aylarının ise 4.7 derece daha sıcak olması kaçınılmaz üzere görünüyor.

 

Exeter Üniversitesi uzmanlarından olan James Dyke bahisle ilgili BBC’ye verdiği demeçte, “Benim için bu çalışmadaki en etkileyici nokta, Ekvator çizgisine yakın 100 kentin, insanlık tarihinde daha evvel görülmemiş iklimleri yaşayacak olmaları. Bu durum da bu kentlerin hala yaşanılabilir olup olmayacağı sorusunu gündeme getiryor. Büyük bir yerinden olma ve göç senaryosuyla karşı karşıya kalabiliriz.” tabirlerini kullanmış.

İngiltere Meteoroloji Kurumu’nda profesör olan Richard Betts’e nazaran ise birçok bölge daha evvel görülmeyen iklimlerle karşılaşacak.

2050 prestijiyle 2 derecelik sıcaklık artışının global ısınmayla uğraş alanındaki mevcut planlara nazaran 2100 yılında 2.9 ila 3.4 derece ortasında olacağı yapılan öteki kestirimler ortasında yerini almış.

Tahminler, karbon salınımının azaltılması için harekete geçilen bir gelecek varsayılarak yapılmış.  Bu kapsamda BM tarafından yapılan açıklamaya nazaran ortalama sıcaklık artışının 1,5 derecenin altında kalabilmesi için salınımın 2030’da yüzde 45 azaltılması, 2050’de de büsbütün bitirilmesi gerekiyor.

Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Abi Hegerl ise yaptığı açıklamada, “Görülmemiş sıcak hava dalgaları, kuraklıklar, ağır yağışlar ve sel felaketleri üzere tek tek olaylar ele alınmıyor. Deniz düzeyindeki artış da birçok kentin yaşayacağı zorlukları büyütecek.” demiş.

Başa dön tuşu