Microsoft, Google kullanıcılarını çekmek için ChatGPT’yi Bing’e entegre ediyor

Microsoft, OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT isimli yapay zeka tabanlı sohbet robotunu Bing arama hizmetine entegre etmeye hazırlanıyor. Bloomberg’in ulaştığı bir kaynağa nazaran Microsoft bu sayede kullanıcıların sorgularına daha anlaşılır, diyaloğa dayalı ve içeriğe uygun karşılıklar vermeyi umuyor.

Yazılım devi bu atağıyla Google kullanıcılarını kendi arama motoruna çekme niyetinde. Şirket kelam konusu özelliği önümüzdeki birkaç ay içinde sunmayı planlıyor lakin şu anda ChatGPT cevaplarının doğruluğunu ve arama hizmetine ne kadar süratli entegre edilebileceğini pahalandırıyor.

Google aramaya alternatif olabileceği konuşuluyor

Bildiğinüz üzere Bing birçok açıdan arama dalının başkanı Google’ın motoruyla uzunluk ölçüşebilecek düzeyde değil. Fakat şirketin ChatGPT tabanlı teknolojileri aylardır test ettiği bildiriliyor. Microsoft’un 1 milyar dolarlık yatırım takviyesini gerisine alan OpenAI, Kasım ayında kullanıcıların denemesi için ChatGPT’yi halka açmıştı.

Sohbet robotu milyonlarca kullanıcı üzerinde hayli olumlu bir etki bıraktı. Hatta o denli ki ChatGPT’nin Google arama hizmetine tesirli bir alternatif haline gelebileceği konuşulmaya başlandı. Bahsin ağır bir halde gündemi meşgul etmesi Google’ın ChatGPT’yi bir tehdit olarak görmesine yol açtı. Kırmızı alarm veren şirket benzeri teknolojiler üzerindeki çalışmalarını hızlandırdı.

Başa dön tuşu