macOS Catalina ile Dashboard tarih oluyor

Apple’ın Mac bilgisayarları için yeni yazılım güncellemesi macOS Catalina ile Dashboard sessizce ortadan kaldırılıyor. Birinci olarak Appleosophy tarafından kaldırıldığı keşfedilen özellik, bundan 14 yıl evvel Mac OS X 10.4 ile kullanıma sunulmuştu.Dashboard en son güncellemesini ise 2011 yılında OS X 10.7 Lion ile almıştı.
Apple’ın masaüstü ekosistemine ekran araçlarını, widgetleri tanıtan Dashboard, sembolik kıymetlerden biri olmuştu. OS X Tiger sürümündeki estetik algısı, iOS’un temellerinde kullanılmıştı ancak iOS 7 ile 2013 yılında Apple, daha düz bir dizayna yöneldiğinden Dashboard araçları da terk edilmişti. Artık çağdaş Mac’lerde yalnızca geçmişten kalan bir iz olarak duran bu özellik, Catalina sürümüyle ortadan kalkacak.
2011 yılından beri farklı formlarda erişilebilir olan Dashboard özellikleri, hiçbir arayüz ya da araç yenilemesi almadı. Apple OS X 10.10 Yosemite sürümü ile uygulamayı varsayılan olarak devre dışı bıraktı lakin kullanıcılar isterse tekrar ayarlardan aktive ederek kısayoluyla ya da kendi farklı sekmesiyle Dashboard ekranına erişebiliyordu.
Appleosophy tarafından yayınlanan rapora nazaran, Catalina sürümünde Terminal kullanılarak zorla aktive edilmeye çalışılan Dashboard, Launchpad içerisinde soru işaret olarak görünüyor, yani çalışmıyor. Geliştirici Troughton-Smith’in durumunda da Dashboard içerisindeki yapışkan notlar, uygulamaya aktarılarak korunuyor.

Apple, Dashboard içerisindeki ekran araçlarının işe yarayanlarını bildirim paneline ekledikten sonra aslında çoğunlukla kullanımdan kaldırılmış olan özellik, artık ise resmi olarak sistemden siliniyor. Apple’a nazaran özelliğin çok sayıda kullanıcısı bulunmuyor.

Başa dön tuşu