Mercedes, elektrikli araçlarına ekleyeceği motor sesini gösteren bir video paylaştı

Bildiğiniz üzere elektrikli araçlar bilhassa düşük süratlerde hayli sessiz çalışıyor. Bunun yayalar için tehlike arz ettiğini düşünen ABD ve Avrupalı yetkililer, elektrikli araçlara yapay motor sesi eklenmesini zorunlu kılmış durumda.

Söz konusu zorunluluğun akabinde pek çok üretici elektrikli araçlarına yapay motor sesi eklemek için çalışmalara başladı. Jaguar, geçtiğimiz ay elektrikli arabası I-Pace’in çıkaracağı sesi gösteren bir görüntü yayınlamıştı. Benzeri bir çalışma da Mercedes’ten geldi. Alman otomotiv devi, yayaların güvenliği için oluşturdukları sesi elektrikli SUV modeli Mercedes EQC üzerinden gösterdi.

 

Araç sabit haldeyken de ses çıkaracak

Araçlarına ekleyeceği yapay motor sesine ‘Acoustic Vehicle Alerting System’ (AVAS) ismini veren Mercedes, kelam konusu sistemin bölgelere nazaran farklı versiyonlar içerdiğini belirtti. Örneğin Avrupa, Japonya ve Çin’deki motor seslerinde çok küçük değişimler gözlenirken, ABD’de satışa sunulacak araçlarda ise bilhassa ses seviyesine ait farklı ihtiyaçlar bulunuyor. Mercedes’in sisteminde araç sabit haldeyken de ufak bir motor sesi çıkıyor. Bu ses 30 km/s sürate kadar gitgide yükseliyor.

Aşağıdaki görüntüde Mercedes’in elektrikli araçlarına ekleyeceği motor sesini içten yanmalı motorlu (ICE) araçlarla kıyaslamalı olarak izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu