Mercedes-Benz Türk StartUP 2019’un kazananları belli oldu

Mercedes-Benz Türk’ün yeni jenerasyon girişimcileri desteklemek emeliyle başlattığı ve bu yıl üçüncüsünü düzenlediği StartUP yarışının kazananları belirli oldu. ‘Kadınların güçlenmesine destek’ ve ‘sürdürülebilirlik’ mevzularını merkez alan müsabakada bu yılın büyük mükafatları Ankara, İzmir ve Yalova’dan katılan startup’ların oldu.

Mercedes-Benz Türk StartUP yarışına bu yıl Türkiye’nin 43 vilayetinden 600’ü aşkın teşebbüsçü başvurdu. 3 kademede süren eleme sürecinin akabinde birinci 10’a giren startup’lara “StartUP Boost” ismi verilen özel bir gelişim programı ve Mercedes-Benz ile özel Almanya seyahati ikram edildi. Birinci 10 içinden Teknoloji, Sosyal Yarar ve Jüri Özel Mükafatı kategorilerinde büyük mükafata hak kazanan birinci 3 startup’a ise 50’şer bin TL para ödülü verildi.

Mercedes-Benz Türk StartUP yarışında Toplumsal Yarar Ödülü’nün kazananı KompoRize startup’ının kurucusu Mustafa Kuyumcu oldu. Çevreci projesiyle öne çıkan teşebbüsçü, yılda 60 bin ton olmak üzere açığa çıkan ve olağanda yakılarak etrafa ziyan veren çay liflerini plastik bölümünün muhtaçlık duyduğu düşük maliyetli ve tabiat dostu ham hususlar haline getirmek üzere çalışıyor.

Teknoloji Ödülü’nün kazananı ise Safetech’in kurucusu Fatma Ertürk oldu. Ertürk, kurduğu startup ile elektrik-su şebekeleri, ulaşım ağları, akıllı binalar, bilgi merkezleri üzere kritik altyapı tesislerinin uzaktan denetim ve kontrolünü sağlayan sistemlerini siber akınlara ve operasyonel tehditlere karşı koruyan bir sistem üretiyor. Tıpkı vakitte bilişim alanında kazandığı büyük muvaffakiyet ile genç bayanlar için rol model oluşturuyor.

Mercedes-Benz Türk StartUP müsabakasında verilen üç büyük ödül ortasındaki Heyet Özel Ödülü’nün sahibi de otizmli çocuklar için ürettiği teknoloji ile eğitim süreçlerine anne ve babaların eşit iştiraki teşvik eden Tolkido’nun kurucusu Can Yıldız oldu. Yıldız, Tolkido ile otizmli çocukların lisan ve konuşma eğitimlerinde kullanılan görsel eğitim kartlarını, aile ve öğretmen tarafından kişiselleştirilebilir ve seslendirilebilir hale getiren bir eğitim gereci üretiyor.

Başa dön tuşu