Kısa süreli yüzme faaliyeti, cilt mikrobiyomumuzu değiştiriyor

En büyük organımız olan cildimiz, tıpkı vakitte patojen ve enfeksiyonlara karşı bedenimizin birinci savunma sınırını da oluşturuyor. Cilt mikrobiyomu ise savunma konusunda kilit bir rol üstlenmekte.

Yeni bir ‘organ’ olarak tanımlanmaya başlanan ve bedenimizde toplam tartısı yaklaşık 2 kilo olan bakterilere verilen isim olan mikrobiyom, bedenimizin 18 başka yerinde yer alıyor. Mikrobiyota da denen bu mikroorganizma topluluğunda 100 trilyon kadar bakteri bulunuyor. Mikrobiyota bakterilerinin sayısı, bizim kendi hücrelerimizin sayısından 10 kat daha fazla. İçimizde yaşayan bu mikroplar topluluğu, beden fonksiyonlarının sürdürülmesi ve sağlıklı kalmamızda tartışılmaz bir ehemmiyete sahip. Mikrobiyota besinlerin sindirimi, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, kimi vitaminlerin üretimi, bağırsak sıhhati, inflamasyonun önlenmesi, ülkü beden yükünün korunması, beyin faaliyetleri üzere çok farklı beden işlevlerinin yerine getirilmesinde kıymetli roller üstleniyor. (kaynak)

Kaliforniya Üniversitesinde misyon yapan araştırmacılar, denizde yaptığımız 10 dakika müddetlik bir yüzme faaliyetinin cilt mikrobiyomunu süreksiz olarak değiştirdiğini ortaya çıkardı. Pekala bu ne manaya geliyor? Bilim beşerlerine nazaran değişen mikrobiyom, maalesef enfeksiyon risklerini de beraberinde getiriyor.

 

Denizlerdeki kirliliğin kulak ve deri enfeksiyonları ile mide rahatsızlıkları üzere meselelere yol açtığı biliniyor. Bu yüzden araştırmacılar için cildimizde yaşayan bakterilerin deniz suyunda ne çeşit bir değişikliğe gittiğini anlamak değerli.

Bu mevzuda çalışmalar yürüten bilim insanı Marisa Chattman Nielsen yaptığı açıklamada, “Elde ettiğimiz bulgular, deniz suyunun cilt mikrobiyomundaki bakteri çeşitliliği ile bileşimini değiştirdiğini gösteriyor. Yüzme esnasında bedenimizde yaşayan bakteriler ile okyanus bakterisi yer değiştiriyor.” tabirlerini kullanıyor.

Nielsen gerçekleştirilen deney kapsamında dokuz istekli tespit etmiş. Seçilen deneklerin güneş kremi kullanmayan, suya çok fazla girmeyen, son 12 saatte duş almamış ve son altı ayda ise antibiyotik kullanmamış şahıslardan seçildiği belirtilmiş. Daha sonra deneklerin cilt mikrobiyomu, suya girmeden evvel ve sudan çıktıktan 10 dakika ila 24 saat sonra aralığındaki mühlet zarfında inceleme altına alınmış.

Yüzmeye başlamadan evvel ciltte bulunan çeşitli çeşitteki bakterilerin deniz suyuna maruz kalınmasında sonra değiştiğini tabir eden araştırmacılar, fakat altı saat sonra mikrobiyomların eski haline dönmeye başladığını gözlemlemişler. Deniz suyunda bulunan bir bakteri çeşidi ise cilde yapışık kalmış.

Bir tıp bakteri bedende kalmaya devam etmiş 

Deneye katılan şahısların hepsinde birden görülmeye devam eden dış kaynaklı bakterinin ise eğilmiş-çubuk biçimli bir bakteri cinsi olan Vibrio cinsine ilişkin olduğu tabir ediliyor. Vibrio türene ilişkin olan bakterilerin birçoklarının patojen olmadığını belirten Nielsen, bu tıbbın kolera hastalığına neden çeşidinin de emsal halde cilt mikrobiyomunda var olmaya devam edebileceği uyarasında bulunuyor. Nielsen ayrıyeten cilt üzerinde bulunan Vibrio tipinin denizlerdekine kıyasla 10 kat daha fazla olduğunu tespit ettiklerini vurguluyor.

Sağlıklı bir mikrobiyomun fırsatçı bakteri cinslerine karşı verdiği çabanın kıymetini hatırlatan Nielsen son olarak, “Cilt mikrobiyomu, bağışıklık sisteminin işleyişinde hayati bir kıymete sahip. Bu sayede bedenimiz, istilacılarla gayret edebiliyor.” açıklamalarında bulunmuş.

Başa dön tuşu