Öğrenciler yaşadı! Okul ders saati 4’e düşüyor

Bilindiği üzere her yıl ülkeler ortasında eğitim kısasları yapılıyor. Hangi ülkenin eğitim sisteminin en düzgün olduğuna dair araştırmalar yapılıyor. Bu alanda uzun yıllardan beri başkan olan ülke ise Finlandiya. Daima övülen Avrupa ülkeleri bile Finlandiya’nın çok gerisinde kalıyor. Gerçekten Türkiye de orta sıralarda yer alıyor.

Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülke Finlandiya’nın eğitim sistemini örnek almaya çalışıyor. Hatta Avrupa’da pek çok ülke gün geçtikçe birebir bu sisteme geçiş yapmaya başlıyor.

Öğrenciler yaşadı! Okul ders saati 4’e düşüyor

Şu anda Finlandiya’da okullarda 4 ders saati yer alıyor. Bu 4 saatin 3 saati ders, 1 saati ise tenefüse ayrılıyor. 45 dakikalık dersin sonunda 15 dakikalık teneffüsler veriliyor. Bu sistemde öğrencilerin eğitim sonrası toplumsallaşmasına ve oyun oynamasına imkan tanınıyor.

Şimdi Avrupa’da birçok ülke de bu sistemi yürürlüğe koymaya hazırlanıyor. İspanya ve Portekiz başta olmak üzere pek çok ülke okul ders saatlerini 4 saate indirmeye hazırlanıyor. Pekala ya Türkiye?

Hali hazırda ülkemizde liseler 8 ders saati ile 12 ders saati ortasında değişen müddetlerde eğitim veriyor. İlköğretimde ise ders mühleti biraz daha kısa. Şayet bu sistem Türkiye’de de uygulanırsa okul saatleri yarı yarıya azalmış olacak. Olağanda okulda 8 saat vakit geçiren öğrenciler yalnızca 4 saat vakit geçirecekler. Gerçekten bu müddetin 1 saati de teneffüs olacak.

Sizce de bu sistemin Türkiye’de uygulanması beğenilen olmaz mıydı? Sonuçta eğitimde dünyanın en uygunu olan Finlandiya’da bu sistem uygulanıyor. Şayet yanlış bir sistem olsaydı, Finlandiya dünyanın 1 numaralı eğitim sistemine sahip olmazdı.

Başa dön tuşu