Apple sektörün dördüncü büyük oyun firması oldu

Son periyotta oyun tarafında değerli ataklarını gördüğümüz Apple kesimde basamakları bir bir tırmanıyor. Yaptığı yatırımlarla firma dünyanın dördüncü büyük oyun firması olmayı başardı.

İddialı geliyor

Apple direkt oyun geliştiren bir firma değil ve rastgele bir oyunu da piyasada yok. Bununla birlikte App Store mağazasının firmaya bıraktığı oyun gelirleri sayesinde kıymetli bir hisseye sahip. Geçen yılın birinci çeyreğinde 2.09 milyar dolar gelir elde eden firma yıl toplamında ise 9.45 milyar dolara imza attı. Bu sayının toplam ölçü mı yoksa yalnızca Apple’a kalan ölçü mı olduğu belirtilmemiş.

Apple bu sayısı yalnızca iOS ekosistemi ile elde ediyor ve sahiden muazzam bir muvaffakiyet diyebiliriz. Google sahip olduğu Android ekosisteminde bu kadar gelir elde edemiyor çünkü fiyatlı Android oyunları nispeten az ve reklamlı fiyatsız konsept daha yaygın.

Apple’ın bir müddet sonra devreye alacağı Apple Arcade oyun servisi de kıymetli bir gelir modeli oluşturacak. Pek çok özel üretimin hazırlandığı Apple Arcade yakın periyotta firmayı daha yükseklere taşıyabilir.

 

Başa dön tuşu