Kırmızı alarm sürüyor: Google, 12.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu

Teknoloji firmalarındaki çalkantı durmak bilmiyor. Şimdiye kadar toplu işten çıkarmalara başlamayan Google ve çatı şirketi Alphabet, işgücünde büyük ölçüde bir kesintiye gideceğini duyurdu. Açıklama, şirketin CEO’su Sundar Pichai tarafından geldi ve Google’ın 12.000 kişiyi işten çıkartacağı ilan edildi. Böylelikle en büyük teknoloji firmalarının toplam işten çıkardığı kişi sayısı 72 bin düzeyine yükseldi.

Google, 12 bin kişiyi işten çıkarıyor

Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, paylaşmış olduğu bir blog gönderisinde yaklaşık olarak 12.000 kişi ile yolların ayrılacağını duyurdu. İşten çıkarmalar sonrasında Google’ın toplam işgücünün yüzde 6 oranında azalması bekleniyor. Ek olarak bu ayın başlarında, Google’ın ana şirketi Alphabet, sıhhat odaklı yan kuruluşu Verily’de ve endüstriyel robotlar için yazılım geliştiren bir yan kuruluş olan Intrinsic’te yaklaşık 230 kişinin işten çıkartılacağını duyurmuştu.

Google, yapay zekaya odaklanacak

Blog gönderisinde Pichai, işten çıkarmaların şirketin odak noktasının sertleştirilmesi için değerli olduğunu belirtiyor. Açıklamada tıpkı vakitte şirketin maliyet yapılanmasının, yetenek ve sermayenin önceliklendirilmesinin altı çiziliyor. Pichai, “Misyonumuzun gücü, eser ve hizmetlerimizin pahası ve yapay zekaya yaptığımız birinci yatırımlar sayesinde önümüzde duran büyük fırsattan eminim” dedi. Münasebetiyle Google tüm odağını yapay zeka gelişimine yönlendirecek diyebiliriz.

Google, 2014’te araştırma odaklı yapay zeka laboratuvarı DeepMind’i satın alması üzere yatırımlarla yapay zeka alanında erken adımlar atsa da, OpenAI üzere rakiplerinin ChatGPT eserlerinin gerisinde kaldı. Üstelik OpenAI, Google’ın rakibi Microsoft ile derin bir paydaşlık kurdu ve Microsoft, yapay zeka teknolojisini arama, bulut ve ofis yazılımı üzere eserlere entegre etme kelamı verdi.

Google işten çıkartılanları destekleyecek

Google, geçen yıl Ekim ayında 69 milyar dolarlık gelir ve 13,9 milyar dolarlık kar açıklamıştı. Bu sayılar bir evvelki yıla nazaran gelir seviyesinde bir artışa işaret etse de karlılığın azaldığını da gözler önüne seriyordu.

Google, işten çıkartılacak olan çalışanları bilgilendirmeye başlamış durumda. Firma etkilenen çalışanlarına asgarî 60 gün ödeme yapmaya devam edecek. İşten çıkarılanların 2022 ikramiyesi ve kalan tatil ödemesi yapılacak. Ek olarak etkilenen çalışanların 6 aylık sıhhat hizmeti de karşılanacak. Ayrıyeten işten çıkarılanların yeni iş bulmalarına da dayanak sağlanacak.

Başa dön tuşu