Kayıtlara geçmiş en sıcak Haziran ayını 2019’da yaşadık

Küresel ısınmaya karşı son yıllarda artan farkındalığa karşın insanoğlunun bunun öncesinde bilinçsizce ortaya koyduğu davranışlar, dünyamızın giderek ısınmasındaki en büyük etken. Git gide artan sıcaklıklar dünyamızı ve içinde canlıları tehdit ederken, ortaya konan datalar de gelecekle ilgili telaşları beraberinde getiriyor.
 

Bu kapsamda NASA’nın geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir rapor, kayıtlara geçmiş en sıcak Haziran ayını yaşadığımızı ortaya koydu. Avrupa’da görülen tarihi bir sıcak hava dalgası ve termometrenin Kuzey Kutup Bölgesi ile Avrasya’da olağanın üstü dereceler göstermesinin de yardımıyla fırlayan sıcaklıklar, Haziran ayı global ortalamasını 0.93 derece artırdı. Bu artış tıpkı vakitte 2016 yılında kayıtlara geçen 0.82 derecelik yükselişin de maalesef önünde.

Temmuz ayı da farklı olmayacak 

Fransa’nın 13 bölgesinde yapılan ölçümlerde ülkenin gördüğü en yüksek sıcaklıklar tespit edilmiş. Örneğin, Gallargues-le-Montueux kentinde termometreler 45.9 dereceyi göstererek rekor kırmış.

Temmuz ayı için de karamsar konuşan uzmanlar, ABD kaynaklı bir sıcak hava dalgası nedeniyle sıcaklıkların bu ay da rekor düzeylere gelebileceğini vurguluyor.

NASA’nın bilgilerini teyit eden bir öteki kurum olan Kopernik İklim Değişikliği Servisi de Haziran ayı datalarını “en yüksek” olarak teyit etmiş.

Hatırlanacağı üzere İsviçre ETH Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma ile 2050 yılına kadar iklim değişikliği sebebiyle birçok dünya kentinin yüksek sıcaklıklarla boğuşmak zorunda kalacağı ortaya konmuştu.

Başa dön tuşu