Kaplumbağalar Kabukları Olmadan Yaşayabilir mi?

Kabuğu olmayan bir kaplumbağa hayal edebilir misiniz? Başka bir deyişle, evi olmayan bir kaplumbağa hayatta kalabilir mi?

Kaplumbağaların kabukları, bizlerin kalbi ile aynı görevi görür. Onların sahip olduğu bu yapı, hayatta kalmaları için gerekli olan sinir uçlarını ve kemikleri içerir.

Gelin kaplumbağaların kabuklarının, onlar için ne kadar önemli olduğuna bakalım.

Kaplumbağaların korunmak için ihtiyaç duydukları tek şey kabuklarıdır.

kaplumbağa

Karada yaşayan kaplumbağaların birçoğu, onları hava koşullarından ve onlara zarar vermek isteyen yırtıcı hayvanlardan koruma sağlayan büyük, kemik sertliğinde ve yüksek kemerli bir kabuğa sahiptir.

Hayatlarının büyük bir kısmını denizde geçiren kaplumbağalar ise pürüzsüz ve aerodinamik bir biçimde yüzmelerine yardımcı olabilecek kaygan ve daha az yuvarlak bir kabuğa sahiptir.

Bu canlıların kabuk yetiştirmek üzere evrimleşmesinin temel sebebi, savunmasız vücutlarının korunması gibi görünebilir.

kaplumbağa

Fakat bilim, tam aksi yönde bir görüşe sahiptir. Evrimsel araştırmalar kaplumbağaların kabuklarını, kazma hareketini daha verimli yapabilmesi için geliştirdiğini gösterir.

Ayrıca görünüşe göre göğüs kafeslerinin genişlemesi, onlara ön ayaklarıyla kumu delmek için yeterli desteği vermiş gibi görünüyor. 

Birçoğumuz bu canlıların kabuklarının, yalnızca sırtlarında görünen kubbeden oluştuğunu düşünür.

Fakat onların kabukları 2 parçadan ve 50’den fazla deri kemiğinden oluşur. Kabuk kısmında, kaburgalar ve sırt kemikleri bulunurken karnı kaplayan ve plastron ismi verilen alt kabukta, birkaç kaburga daha bulunur. 

Yine sırt benzeri kemikli bir menteşe, kabuğun 2 parçasını birleştirerek kaplumbağaya kendini geri çekme ve kabuğundan tamamen çıkma esnekliği sağlar. 

Öte yandan bir kaplumbağanın kabuğu kırıldığında, dayanılmaz bir acı hisseder.

kaplumbağa

Yine güneş ışığı (D vitamini) ve kalsiyum eksikliği sebebiyle kabukta oluşan delikler, kaplumbağanın büyümesini etkileyerek onu çeşitli hastalıklara karşı savunmasız bir hâle getirir. 

Kemik canlı bir doku olduğundan yapısında meydana gelen herhangi bir bozulma, onu bakteriyel veya viral enfeksiyonlara karşı da savunmasız bırakır. Özetle kaplumbağalar için kabukları, hayati bir öneme sahiptir. 

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Okuduktan Sonra ‘En Asosyal Hayvan’ Diyeceğiniz Kaplumbağalar Hakkında 11 Şaşırtıcı Gerçek

Görünüşü ve Özellikleriyle Dünyanın En İlginç 7 Hayvanı: Aralarında Uçamayan Bir Papağan da Var!

Başa dön tuşu