Kadınlar Neden Uzun Boylu Erkekleri Tercih Eder?

Kadınların büyük bir çoğunluğunun kendilerinden uzun boylu erkekleri tercih ettiği inkâr edilemez bir gerçek. Özellikle son zamanlarda TikTok’taki “big boy” akımına rastladıysanız konuya pek de uzak değilsiniz demektir. Peki bunun altında yatan sebepleri hiç düşünmüş müydünüz?

“Kadınlar kendilerinden uzun erkeklerden neden daha fazla hoşlanır?” sorusu, özellikle sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzun yıllardır birçok araştırmaya konu oldu.

Yapılan araştırmaların sonucunda kadınların ezici bir çoğunluğunun gerçekten de kendilerinden uzun boylu erkeklerden daha çok hoşlandıkları aşikârdı. Elbette, evrimsel psikologların bu konuyla ilgili bazı iddiaları var.

Çocukluğumuzdan beri maruz kaldığımız romanlardaki, masallardaki, filmlerdeki ‘ideal erkekler’ hep uzun boyluydu.

Araştırmalar; aşk romanlarındaki, çizgi filmlerdeki, masallardaki erkeklerin %95’inin 1,80 cm ve üstü olduğunu ve bunun da uzun boylu erkekleri ‘ideal fantezi erkeği’ yaptığını ortaya koydu. 

Çalışmaların bulguları, kadınların kendilerinden ortalama 10-20 cm uzun erkeklerin yanında daha güvende hissettiklerini gösteriyor.

Girl Power Girl Strong sitesinin erkek partnerlerdeki boy tercihleri üzerine yaptığı ankette; kadınların %76’sı, erkeğin daha uzun olduğu bir ilişkide kendilerini daha rahat hissettiklerini itiraf etti.

Ankete katılanların %25’i 10-15 cm ve %11’i 15-20 cm arasındaki boy farkının ideal olduğunu söyledi. Erkekler ise partnerlerinden daha uzun olmayı seviyorlardı ama boy farkını kadınlar kadar önemsemiyorlardı.

Kadınların ilkel içgüdüleri hâlâ etkili!

avcı toplayıcı dönem

Evrimsel psikologlar, kadınların ilkel içgüdülerinin azımsanamayacak bir öneme sahip olduğunu öne sürüyor. İddialara göre kadınlar, geçmişte yırtıcı hayvanlara karşı korunmak ve hayatta kalma şansını arttırmak için daha uzun boylu erkekleri tercih ettiklerinden bu konudaki içgüdüleri hâlâ etkisini sürdürüyor.

Kadınların en ilkel içgüdüsü; en iyi genlere sahip, en uzun boylu, en güçlü ve en baskın erkeğe sahip olmak ve aynı zamanda güçlü yavrular yetiştirmektir.

“Hakimiyet perspektifi, hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da geçerli.”

kadınlar neden uzun erkek sever

Avustralya’daki New England Üniversitesinde psikoloji doçenti olan John Malouff, şunları söylüyor: Kadınlar uzun erkekleri evrimsel nedenlerle, bilinçli veya bilinçsiz olarak tercih edebilir. Bilindiği üzere, uzun erkekler diğer erkeklerle girdikleri fiziksel münakaşada daha başarılıdır. Bu teori, goriller ve diğer birçok hayvan için geçerli olan bir hâkimiyet perspektifidir. İnsanlarda da durum aynı şekildedir.

Uzun boylu erkekler ‘lider’ olarak görülüyor.

Ayrıca uzun boylu erkekler, kadınlara daha güçlü bir kişi tarafından korunma hissi verebilir. Araştırmalar, uzun boylu erkeklerin lider olarak görüldüğünü ve onlara karşı yarışan daha kısa erkeklerden görece vasıflı görüldüklerini ortaya koyuyor.

Kısacası; kadınlar, atletizmi erkeklikle ilişkilendirdikleri gibi, boyu da erkeklikle ilişkilendirme eğilimindedir. Böylece korunduklarını hissederler ve bu, onlara güven verir.

Bilim insanları, bazı cinsiyet klişelerinin uzun boylu erkek tercihiyle bağlantısını da açıklıyor.

kadınlar uzun boylu erkekleri tercih

Kuzey Teksas Üniversitesinde sosyoloji profesörü olan George Yancey, bir basın açıklamasında, “Erkeksi fiziksel koruma sağlama yeteneği, erkeklerin koruyucu olarak atandığı cinsiyet klişesiyle açıkça bağlantılı” dedi ve şunları ekledi:
Erkekleri baskın, kadınları itaatkâr olmaya teşvik eden bir toplumda, uzun boylu erkek imajının kısa boylu kadınların üzerinde durması bu değeri pekiştiriyor.”

Bilime Göre Erkeklerin Kadınlardan Daha Ağır ve Daha Uzun Olmasının Esas Nedeni

Bel Kıvrımı Açısı 45 Derece Olan Kadınların Erkeklere Daha Çekici Gelmesinin Evrimsel Sebebi

Başa dön tuşu