Google, şarkı sözlerini Genius.com’dan kopyalamakla suçlanıyor

Google’da birden fazla aramanız için rastgele bir siteye girmeden karşılık alabiliyorsunuz. Örneğin bir şarkının sözlerini arattığınızda, Google direkt olarak size gösterebiliyor. Bu hizmet 2014 yılından beri kullanılabilir durumda. Genius.com ismindeki müzik platformu, Google’ın müzik kelamlarını kendinden kopyaladığını argüman ediyor. Tezini kanıtlama formülü ise epey enteresan.

Virgüller Mors alfabesi için kullanılmış

Şarkıların kelamları değişmeyeceği için bu üslup bir kopyalama olayının kanıtlanması başta pek mümkün görünmüyor. Fakat Genius.com platformdaki müzik kelamlarının içerisine bir şifre gizlemiş. Sözlerde kullanılan virgüllerin kimileri düz kimileri ise kavisli. Genius.com düz ve kavisli virgülleri Mors alfabesine çevirerek “Red Handed” sözünü çıkarıyor. Google’ın kullandığı müzik kelamlarını inceleyen Genius Media, virgül kullanımından “Red Handed” sözünü çıkarabilmişler.

Google, tezlerden sonra içerik üreticilerinin hakları bizim için epey kıymetli formunda bir açıklama yaptı. Arama sonuçlarında gösterilen müzik sözlerinin LyricFind ile yapılan mutabakatla alındığı belirtildi. LyricFind ise bahis ile ilgili açıklama yapmadı. Fakat Google, rastgele bir kopyalama durumu varsa ortalarındaki lisans mutabakatını anında sonlandıracağının altını çiziyor.

Başa dön tuşu