İşte 2022 yılı mobil karnemiz: Harcamalar ilk defa düşerek 167 milyar dolara geriledi

Taşınabilir tahlil firması veri.ai, 2022 yılına ilişkin Taşınabilir Durum raporunu yayınladı. Yayınlanan rapor Çin’deki üçüncü taraf Android uygulama mağazaları da dahil olmak üzere tüm uygulama mağazalarındaki tüketici harcamalarına dayanıyor. Şimdiye kadar büyük ölçüde büyüyen bir sanayi olan ve her yıl uygulamaların bir evvelki yıla nazaran daha fazla para kazandırdığı kesim birinci kere düşüş yaşadı.

Mobil harcamalar birinci sefer düştü

Yayınlanan rapora nazaran taşınabilir uygulamalara yapılan tüketici harcamaları 2022 yılında birinci sefer düşti. Geçtiğimiz yıl harcamalarda yüzde 2 düşüş yaşandı ve toplam harcama ölçüsü 167 milyar dolar oldu. Bu ortada indirmeler ise yıldan yıla yüzde 11 artarak 255 milyara ulaştı. Ek olarak Android uygulamalarında geçirilen saat yüzde 9 artarak 4,1 trilyona ulaşırken günlük geçirilen müddet ise 11,2 milyar saat oldu.

Geçmiş yıllarda tüketici harcamalarının itici rüzgarı taşınabilir oyunlardan kaynaklanıyordu fakat artık abonelikler, oyun dışı uygulamalardan gelir elde etmenin daha tanınan bir yolu haline geldi. Veri.ai’nin bulgularına nazaran, oyun dışı uygulamaların iktisatta daha dirençli olduğu ortaya çıktı, bunun nedeni muhtemelen tüketicilerin uygulamaları oyunlardan daha kıymetli görmesi. 2022’de oyunlara yapılan harcamalar %5 düşüşle 110 milyar dolara, oyun dışı uygulamalara yapılan harcamalar ise %6 artışla 58 milyar dolara yükseldi.

İktisadın oyunlar üzerindeki orantısız tesirini gösteren bir diğer açı da, 2022’de kaç oyunun gelirinin 10 milyon doları, 100 milyon doları yahut 1 milyar doları aştığını görmek. Bu yıl, bu kategorilerin her birindeki oyun sayısı sırasıyla %1, %4 ve %33 düştü. Toplamda 1419 uygulama ve oyun 2022’de 10 milyon dolar harcamayı aştı. 224 uygulama ve oyun 100 milyon doları ve sırf 10 uygulama ve oyun 1 milyar dolar harcamayı aşmış durumda.

Mobil uygulamalarda en çok vakit geçiren ülkeler 

veri.ai’nin raporu, tüketici harcamalarının 2022’de açık bir halde darbe aldığını gösterse de, uygulama iktisadının öteki alanlarında büyüme görüldü; buna kullanıcı başına harcanan günlük müddet de dahil, yıldan yıla %3 artarak en yeterli taşınabilir pazarlarda günde 5 saate ulaştı. Taşınabilir uygulamalarda en çok müddet harcayan birinci 5 ülke ise Endonezya, Brezilya, Suudi Arabistan, Singapur ve Güney Kore oldu.
Kullanıcılar mobilde geçirdikleri mühletin büyük kısmını üç kategoride harcadı: Toplumsal Medya/İletişim (toplam müddetin %19,5’i), Eğlence/Kısa Görüntü (toplam müddetin %17’si) ve Eğlence/Video Paylaşımı (toplam müddetin %12,7’si). Toplumsal medya kategorisinde en fazla WeChat, WhatsApp, Facebook, Messenger, Telegram, LINE ve Discord kullanılırken Cümbüş ve Kısa Görüntü kategorisinde başkan TikTok oldu. Bir başka kategori Cümbüş ve Görüntü Paylaşımında ise  YouTube ve YouTube Kids tepeye oturdu.

Mobil reklam harcamaları da yıldan yıla %14 artarak 2022’de 336 milyar dolara ulaştı, lakin veri.ai bu büyümenin ekonomik rüzgarlar karşısında yavaşlayacağı konusunda uyarıyor. Lakin kısa görüntü formatlarındaki reklam harcamalarının birden fazla artış görmeye devam edecek. Bir mühlet evvel YouTube Shorts görüntülerden gelir paylaşımına başlayacağını duyurmuştu.

2022 yılında toplan indirmeler de artış gösterdi. Oyun yüklemeleri yıldan yıla yüzde 8 artışla 90 milyar, oyun dışı indirmeler ise yüzde 13 artış ile 165 milyara ulaştı. Bununla birlikte, hem kripto ticareti hem de yatırım uygulamalarındaki indirmeler ise yüzde 55 düştü.

En çok indirilen Instagram oldu 

Veri.ai ayrıyeten indirmeler, tüketici harcamaları ve aylık faal kullanıcılar açısından yılın en güzel uygulamalarını da açıkladı. Buna nazaran geçen yıl TikTok harcama açısından en yeterli uygulama olurken Facebook aylık faal kullanıcılar tarafında tekrar önder oldu. Dikkat çeken şey ise indirmelerde Instagram’in doruğa çıkması oldu. 2021 yılında TikTok bu alanda da önderdi. Bu ortada Meta şirketinin uygulamalarının aylık etkin kullanıcı sıralamasında birinci dördü aldığına da dikkat etmek gerek.

Son olarak oyunlar açısından en çok indirilen oyun Subway Surfers oldu. En çok harcamanın yapıldığı oyun ise Honor of Kings olurken aylık faal kullanıcı sayısında ROBLOX liderlik koltuğunun sahibi oldu.

Başa dön tuşu