İstanbul Havalimanı’nda taksi sürelerini yüzde 50 azaltacak 3’üncü pist için tarih verildi

Hizmete açıldığından bu yana uzun taksi müddetlerinden şikayet edilen İstanbul Havalimanı’nda 3. pist çalışmaları devam ediyor. 2020 yılının birinci yarısında hizmete alınacağı açıklanan 3. bağımsız pist ile İstanbul Havalimanı’ndaki mevcut taksi müddetlerinin %50 azalacağı belirtiliyor.

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’dan yapılan açıklamaya nazaran, üretiminde sona yaklaşılan 3. pist ile sırf taksi müddetleri azalmayacak. Kelam konusu pistin hizmete alınmasıyla birlikte İstanbul Havalimanı, bu sayıda pist ile bağımsız paralel operasyon yapabilen Türkiye’de ilk, Avrupa’da ise ikinci havalimanı olacak. Bu bahiste Avrupa’da birinci olan havalimanı ise Amsterdam’da bulunuyor.

Saatte 80 uçak olan kalkış-iniş sayısı 120’ye çıkacak 

İstanbul Havalimanı, üçüncü pistin faaliyete geçmesiyle birlikte 3 bağımsız pist ve yedek pistlerle birlikte toplam 5 adet operasyonel piste sahip olacak. Yeni pist sayesinde, saatte 80 uçak olan kalkış-iniş sayısı 120’ye çıkmış olacak. Ayrıyeten, üçüncü pistin iç çizgi uçuşlarının gerçekleştirildiği piere (iskele) yakın olması sayesinde mevcut taksi müddetleri de %50 azalacak. Şimdiki taksi mühletleri, uçağın park edeceği yere bağlı olarak 40 dakikaya kadar uzayabiliyor.

Öte yandan İstanbul Havalimanı’nda uçak taksi müddetlerini azaltmak için loop sensörleri ve kumanda denetim panelleri üzere öbür çalışmalar da yürütülüyor. İstanbul Havalimanı’nda 6 Nisan 2019 tarihinden bu yana 17 milyon 500 bin yolcu ağırlandığı belirtiliyor.

Başa dön tuşu