Göz kırpınca imgeyi yakınlaştıran robotik lensler!

Bilim insanları, küçük göz hareketleriyle denetim edilen robotik lens geliştirdi. Lens, iki kere üst üste göz kırpınca yakınlaştırma ya da uzaklaştırma yapabiliyor.

Göz kırpınca imgeyi yakınlaştıran robotik lensler!

Elle denetim edilebilen ya da evvelden programlanarak çalıştırılabilen birçok yumuşak robot mevcut. Lakin bu lensler, insan gözünde bulunan, göz kapalı olduğunda bile etkin olan doğal elektrik sinyallerini taklit etme mantığıyla çalışıyor. Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu doğal şarj yolunu lensi denetim etmek için kullandı. Elektro-okulografik sinyal denen gözün elektriksel potansiyelini ölçtükten sonra bu aktiviteye reaksiyon verecek lensler geliştirdiler. New Scientist‘e açıklama yapan araştırma öncüsü Shengqiang Cai “Gözleri görmeyen insanların bile birden fazla göz küresini hareket ettirebiliyor. Böylelikle elektro-okulografik sinyal oluşturuluyor.” dedi.

Uzaktan denetim edilebilen robotlarda da kullanılabilir

Elektrik akımı uygulandığında genişleyen polimerlerden yapılan lens, tıpkı kas üzere hareket eden ve gözü çevreleyen beş adet elektrot tarafından denetim ediliyor. Polimer genişlediği vakit lens, zum yapabiliyor. Bilimciler bu teknolojinin gelecekte protez göz ya da yalnızca gözle denetim edilebilen kamera imalinde kullanılmasını umuyor. Advanced Functional Materials dergisinde yayımlanan makalede “Bu çalışma sayesinde geliştirilen sistem, görme yetisiyle ilgili protezlerde, ayarlanabilir gözlüklerde ya da uzaktan işletilen robot teknolojisinde kullanılabilir.” sözüne yer verildi.

Başa dön tuşu