iPhone satışlarında inanılmaz rekor!

Steve Jobs’un 9 Ocak 2007 tarihinde düzenlenen Macworld etkinliğinde tanıttığı değişik aygıt kısa müddette akıllı telefon pazarını kökten değiştirecekti. Çok işlevli bir telefon olarak tanıtılan iPhone bugün 16 yaşına girdi.

iPhone ne kadar sattı?

Dokunmatik bir ekran, kamera, web yetenekleri ve iPod yeteneği ile periyodunun çok çok ötesinde bir telefon olarak tanıtılan iPhone kendine güvenenleri boşa çıkarmadı. Uygulama ekosistemi özelliği ile birlikte yeni bir çağı başlattı.

30 pinli bir kablo ile irtibat kuran orjinal iPhone dokunmatik ekran ile kullanılabiliyor, internete girebiliyor, müzik oynatabiliyor ve çeşitli uygulamaları çalıştırabiliyordu. Kısıtlı ülkelerde satışı olsa da rekor kırmayı başaran iPhone bugün yeni bir rekora daha imza attı.

Apple’ın bugüne kadar yaptığı toplam iPhone satışı 2.32 milyara ulaştı. Pazarda bu sayıya ulaşabilmiş rastgele bir telefon serisi yok. Nokia’nın yıllar evvelki tuşlu telefonları 250 milyona kadar satmıştı lakin seri olarak yalnızca iPhone var. Toplamda 400 milyon satan iPhone 6 ve iPhone 6S serileri bu sayıya en çok katkı yapan modeller oldu.

Apple’ın yalnızca iPhone satması haliyle yüksek satışları da tetikliyor. Samsung’un Galaxy S amiral gemisi serisinin de 2 milyara ulaştığını belirtmek gerek. Birden çok serisi olmasına karşın elde edilen muvaffakiyet dikkat cazibeli. Samsung’un da en çok satan akıllı telefonu 70 milyonluk satışlar ile Galaxy S3 ve Galaxy S4 serileri oldu.

Başa dön tuşu