iPad artık kendi işletim sistemine sahip

Apple’ın klâsik WWDC geliştirici konferansında klasik olarak işletim sistemlerinin yeni versiyonları duyuruldu fakat sürpriz iPad ailesindeydi. Apple tablet ailesi için farklı bir işletim sistemi hazırladı.

iPadOS neler sunuyor?

Bugüne kadar iPhone ve iPad ailesi için iOS işletim sistemi kullanılıyordu. Apple iPad için biraz farklı optimizasyonlarla geniş ekran farklılığı ortaya konmaya çalışılmıştı fakat tıpkı işletim sistemi ismi altında haliyle kullanıcı tarafından ayırt edilmesi zorlaşıyordu. Aslında iOS ismi de birinci yılında iPhoneOS olarak piyasaya çıkmıştı.

Apple’ın tanıttığı iPadOS ismindeki yeni işletim sistemi yalnızca iPad ailesine has olmakla birlikte getirdiği değerli yenilikler sayesinde biraz daha ofis ve masa üstü kullanıma yakın hale getirilmiş.

iPadOS geniş ekranı sayfa başına daha fazla ikon ile kullanırken ekranın soluna gerçek kaydırma yapıldığında bir widget penceresi ortaya çıkıyor. Ekranda birden fazla uygulama penceresi çalıştırılabilirken uzun basışta linklerin ön izlemesi görülebiliyor.

 

Diğer bir kıymetli yenilik ise direkt Evraklar uygulamasını kullanarak Lightning yahut USB Tip-C üzerinden bağladığınız bellekleri okuyabiliyorsunuz. Olağanda bunun için üçüncü taraf uygulamalara gerek duyuluyordu. Ayrıyeten kamera üzere temaslar için üçüncü taraf manzara editörlerini de direkt başlatabiliyorsunuz.

Son olarak Google Docs üzere web uygulamalarına daha uyumlu Safari, özelleştirilmiş font takviyesi, üç parmak kaydırma ile kopyala-yapıştır ve geri alma, yeni klavye nizamı, Apple Pencil gecikmesinin 20 milisaniyeden 9 milisaniyeye düşürülmesi, kalem ile işaretlemenin tüm sisteme yayılması ve PencilKit geliştirme aracının üçüncü taraflara açılması biçiminde özellikler mevcut.

 

Başa dön tuşu