iOS uygulamaları sonbaharda macOS platformunda

Apple’ın iOS tecrübesi ile macOS tecrübesini birbirine yaklaştırmak istediği bilinen bir gerçek. Birinci defa geçen yıl muhakkak iOS uygulamalarının macOS platformunda erişilebilir olması ile bu bahiste adım atılmıştı. Bu yıl ise takviye genişliyor.

Project Catalyst neler sunuyor?

Apple’ın macOS Catalina tanıtımında yaptığı açıklamaya nazaran Project Catalyst olarak isimlendirilen yeni program kapsamında geliştiriciler iOS uygulamalarını macOS platformuna taşıyabilecekler. Program birinci olarak Marzipan kod ismiyle başlamıştı.

Project Catalyst programında tek bir grup hem iOS hem iPadOS hem de macOS için uygulama geliştirebilecek. Böylelikle her platform için farklı kaynak ayırma zorluğu ve maliyeti ortadan kalkacak. Örneğin Asphalt 9: Legends oyununun macOS portu 1 günde tamamlanmış.

Project Catalyst programında şimdiden Gameloft, Twitter, Atlassian gibi geliştiriciler uygulamalarını hazırlamış durumda. Sonbaharda macOS Catalina ile birlikte Project Catalyst uyumlu tüm uygulamalar masa üstü kullanıcıların beğenisine sunulacak.

 

Başa dön tuşu