Yapay zeka hastalıkları kalp atışından tespit ediyor

Doktorlar, yeni bir yapay zeka hudut ağını kullanarak tek bir kalp atışından kalp yetmezliğini yüzde 100 doğrulukla tespit edebilecekler. 

Surrey, Warwick ve Florence olmak üzere üç farklı üniversiteden bilim insanlarının yürüttüğü ortak çalışmaya nazaran yapay zeka, konjestif kalp yetmezliğini bir elektrokardiyogram (EKG) kalp atışı tahlil ederek bulabiliyor.

Yapay zeka hastalıkları kalp atışından tespit ediyor

Bir çok kalp anomalisinde karşılaşılan konjestif kalp yetersizliğinde kalp pompası gereğince kuvvetli çalışmadığı için akciğerlerde ve öbür organlarda sıvı birikmesine yol açıyor

Biyomedikal Sinyal Sürece ve Denetim Mecmuası’nda yayımlanan son çalışmanın müellifleri, geliştirilen yapay zeka tabanlı sistemin sorunu çok süratli ve tam doğrulukla tespit etmesiyle, hastaların vefat oranları ve sıhhat harcamaları maliyetlerinde değerli düşüş sağlanabileceğini belirtiyorlar. 

24 SAATLİK KAYITLAR YERİNE TEK BİR KALP ATIŞI

Genellikle vakit alan ve kimi vakit kusurlu sonuçlar verebilen mevcut usullerden farklı olan yeni sistem, kalp yetmezliğini tespit etmek için makine öğrenme ve gelişmiş sinyal sürece prosedürlerini ham EKG sinyalleri üzerinde bir ortaya getiriyor.

Surrey Üniversitesi’nde sinirbilim profesörü olan Sebastiano Massaro geliştirdikleri yeni sistemle EKG’yi direkt kıymetlendirerek ve yapay zeka ile kalp atış suratı değişkenliği tahlilinin ötesine bakarak, konjestif kalp yetersizliğini tespit etmenin mümkün olduğunu ortaya koyduklarını belirtti.   

Massaro “Bu nedenle, kalbin gerçek davranışına daha bağlı sonuçlar elde edilebiliyor. Patolojinin 24 saatlik kayıtlardan fazla tek bir kalp atışından tespitine odaklanıyoruz” dedi.

Bu ileri teknolojinin günlük sıhhat hizmetleri sistemleri ortasında yer almadı ve daha büyük ölçekli örneklerde kullanılması umut ediliyor.

Başa dön tuşu