Hindistan, Ay’a uzay aracı gönderdi: İşte tarihi görevin detayları

Güney Asya ülkesi Hindistan, Ay’a iniş yapabilen dördüncü ülke olmaya artık çok yakın. Hindistan Uzay Araştırma Tertibi (ISRO), bugün Chandrayaan 2 isimli uzay aracını uzaya fırlattı. Chandrayaan 2, yaklaşık bir buçuk aylık seyahatin akabinde Ay’ın yüzeyine iniş yapmaya çalışacak.

ISRO, Chandrayaan 2 misyonu için bugüne kadar geliştirmiş olduğu en güçlü roketi kullandı. GSLV Mk-III isimli roket bugün Hindistan mahallî saatiyle 14.44’te Sriharihota Uzay Merkezi’nden kalkışa geçti. Muvaffakiyetle uzay taşınan Chandrayaan 2 şu anda Dünya’nın yörüngesinde yer alıyor.

Chandrayaan-2’nin Ay’a ulaşması oldukça bir vakit alacak. Çünkü uzay aracı direkt olarak Ay’a gitmiyor. Aşağıdaki görselde görmüş olduğunuz üzere daima genişleyen eliptik yörüngelerde yer alacak. Bu halde Dünya’nın kütleçekiminden faydalanıp yakıt tasarrufu yaparak Ay’a yavaş yavaş ulaşmış olacak. Uzay aracının tam 384 bin kilometrelik bir seyahat yapacağı belirtiliyor.

Apollo misyonlarında astronotların Ay’a ulaşması bildiğiniz üzere yalnızca 4 gün sürmüştü. Bunun nedeni Apollo misyonlarında tarihin en güçlü roketi olan Saturn V’in kullanılıyor olmasıydı. Hindistan benzeri güçte bir rokete sahip olmadığı için uzay araçlarını Ay’a direkt olarak gönderemiyor.

Chandrayaan 2, Ay’ın Güney Kutbu’na yakın bir bölgeye iniş yapacak. Daha evvel Ay’a ABD, Çin ve Sovyetler Birliği uzay aracı indirmeyi başarmıştı fakat bu misyonların hepsi ekvator ve etrafına düzenlenmişti. ISRO, Chandrayaan 2’yi başarılı bir halde indirebilirse bu manada da tarihi bir işe imza atmış olacak.

NASA tarafından geçtiğimiz yıl yapılan bir duyuruda Güney Kutbu’nun ağır bir halde su buzulları içerdiği resmen açıklanmıştı. Bu duyurudan sonra Güney Kutbu uzay araştırmalarının beğenilen yeri haline geldi. 2024’te Ay’a astronot indirmek isteyen NASA da Güney Kutbu’nu gaye göstermişti. Ayrıyeten Çin’in de yeniden birebir bölgede bir uzay üssü inşa etme planı var.

Hindistan tarihinin en kıymetli uzay vazifesi olan Chandrayaan-2’de 3 farklı uzay aracı Ay’a fırlatıldı. Bu araçlar bir yörünge aracı, bir iniş aracı (Vikram) ve son olarak vazifenin en kıymetli kısmı olan bir müşahede aracından (Pragyan) oluşuyor. Üç uzay aracı Ay’a vardıktan sonra sırasıyla birbirlerinden ayrılıp kendi misyonlarına başlayacak.

Yörünge aracı yüzeyden yüksek bir pozisyonda Ay’ın “üç boyutlu ayrıntılı haritasını” çıkarmaya uğraşırken müşahede aracı ise yumuşak bir inişin akabinde iniş aracından ayrılıp Ay’ın Güney Kutbu’nu keşfetmeye başlayacak. ISRO, Pragyan müşahede aracının ana vazifelerinden birisinin Ay’da su ve mineral aramak olduğunu belirtti.

Chandrayaan 2 misyonu toplam maliyeti kalkış fiyatlarıyla birlikte 142 milyon dolar olmuş. ISRO, uzay araştırmalarında görece düşük maliyetlerle büyük başarılara ulaşabilmesiyle biliniyor. Uzay ajansı, 2013 yılında da yalnızca 73 milyon dolarlık maliyetle Mars’ın yörüngesine uzay aracı yerleştirebilmişti.

Chandrayaan 2, 6 Eylül’de Ay’ın yüzeyine iniş yapmayı deneyecek. Bakalım Hindistan bu tarihi vazifede muvaffakiyete ulaşabilecek mi. 

Başa dön tuşu