Ford, Çin’e özel elektrikli SUV modeli Territory EV’yi tanıttı

Köklü üreticilerin dünyanın en büyük araba pazarı olan Çin’de kelam sahibi olma savaşı sürüyor. Bu savaşın taraflarından biri olan Ford, Çin’de satışa sunacağı birinci elektrikli arabasını tanıttı. Ford Territory EV, yılın ikinci yarısında satışa sunulacak.

Ford Territory ismi aslında Çinliler için yeni değil. Çünkü aracın ICE (içten yanmalı motorlu) versiyonu geçtiğimiz yıl satışa sunulmuştu. Burada bir hatırlatma yapalım; Territory SUV aslında Ford’un Çinli partneri Jiangling Motors tarafından üretilen Yusheng 330’u baz alan bir model. Ford artık de bu aracın büsbütün elektrikli bir versiyonunu satışa sunmaya hazırlanıyor.

NEDC ölçümlerine nazaran menzili 360 km

Ford tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Territory’nin elektrikli versiyonu NEDC ölçümlerine göre tek şarjla 360 km yol alabiliyor. Kentte yaşayan genç aileleri maksat alan model, dizaynındaki birtakım ayrıntılar sayesinde standart Territory’den ayırt edilebiliyor. Bu modele özel petek desenli altıgen ızgara, C biçimindeki LED gündüz farları, aerodinamik odaklı jantlar, LED stoplar ve geride egzoz çıkışlarının bulunmayışı Ford Territory EV’nin kendine has ayrıntıları ortasında.

Ford Territory EV’nin kabin kısmı ICE versiyonla büyük oranda örtüşüyor. Konsolun merkezindeki 10 inçlik LCD ekran standart donanımlar ortasında. Ayrıyeten şoförün çabucak önünde standart bilgilerin yanı sıra menzil ve şarj durumunu gösteren 10.25 inç dijital gösterge paneli bulunuyor. Elektrikli SUV’un güvenlik teknolojileri ortasında ön çarpışma uyarısı, park yardımcısı, kör nokta ihtar sistemi, şeritten ayrılma uyarısı, akıllı uzun far denetimi ve trafik işareti tanıma gibi pek çok özellik mevcut.

Ford Territory MESKEN, Jiangling Motors’un fabrikasında üretilecek ve yılın ikinci yarısından itibaren Çin’de satılmaya başlanacak. ABD’li üretici, önümüzdeki üç yıl içerisinde Çin pazarına 30 yeni model sunacak. Ford ve Lincoln markaları altında satışa sunulacak bu modellerin 10 tanesi elektrikli olacak.

Başa dön tuşu