Havacılık tarihinde devrim: Dünyanın en hızlı uçağı geliyor

ABD Hava Kuvvetleri finansmanı altında bulunan Atalanta merkezli Hermeus, testlerini gerçekleştirdiği devrimsel Chimera hibrit motoru ile rekorları kırmak için geliyor. Hermeus’un bu motoru geliştirilen Quarterhorse İHA’da bulunacak ve onu dünyanın en süratli uçağı yapacak.

Hermeus Chimera fark yaratacak

Hermeus, geliştirdiği Chimera hibrit motorunda klasik turbojet motoru ile hipersonik ramjet motorunu birleştiriyor. Ortaya konan mühendislik ve tasarım ile klasik turbojet motor, aracın suratını ramjet motorunun devreye girebileceği sürate çıkartacak. Ramjet motor devreye girdiğinde ise SR-71 Blackbird’ün ulaşmış olduğu Mach 3.3 hızı tozlu raflara kalkacak çünkü şirkete nazaran hedef Mach 4.

Biraz daha ayrıntılandıracak olursak kimi tabirleri tekrardan hatırlamamız gerekiyor. Turbojet motorlar halihazırda askerî uçaklarda ve süpersonik yani “ses üstü” süratlerde uçuş yapan hava taşıtlarında kendisine yer buluyor. Bu jet motoru tipi gazları sıkılaştırıp püskürterek güçlü bir itki meydana getiriyor. Ramjet motor tipi ise yüksek süratlerde kullanılabilen kolay bir motor çeşididir. Çoklukla bunları füze sistemlerinde görürüz. Çünkü bu motorlar düşük süratlerde bir itki oluşturmazlar. Çalışabilmeleri için ses suratının en az üç katına ulaşmaları ve gerekli basıncı ve sıcaklığı elde etmeleri gerekiyor.
Hermeus’un Chimera hibrit motoru bu iki jet motor tipini tek bir ünitede birleştiriyor. Chimera’nın turbojeti Mach 3’e kadar bir hızlanma verecek. Akabinde süpersonik hava girişi turbojetin etrafından ramjet’e yönlendirilecek, bu da onu sıkıştıracak, ateşleyecek ve uçağı en yüksek suratına çıkaracak.

Motor testleri tamamlandı

Hermeus, geçtiğimiz yıl Chimera motorunu test etmeye başladı ve takım kasım ayında turbojet ve ramjet basamakları ortasında tam ve istikrarlı bir geçişe ulaşıldığını duyurdu. Hermeus’un kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Glenn Case bir basın açıklamasında, “Notre Dame tesisi, uçuşta göreceğimize benzeri şartlar yaratmamıza müsaade verdi. Yerde bu testi tamamlamak, bu yılın sonlarında başlayacak olan Quarterhorse uçuş testlerinin riskini kıymetli ölçüde azaltıyor.”

Hermeus grubunun bu dönüm noktasına ulaştığı maliyet ve sürat dikkat cazibeli. Hermeus, Chimera’yı yalnızca 21 ayda 18 milyon dolara tasarladı, inşa etti ve test etti. Bu, 2018 yılında kurulan bir şirket için güçlü bir adım niteliğinde. Hermeus’un gayesi yalnızca Quarterhorse İHA’sı değil. Mach 5’i hedefleyen ve daima hipersonik uçuş sağlaması planlanan Darkhorse ve hipersonik ticari Halcyon uçağı da şirketin projeleri ortasında.

Başa dön tuşu