SpaceX Starhopper yakında ilk uçuşlarını yapacak

SpaceX’in Boca Chica, Teksas’taki tesislerinden gelen bilgilere nazaran firma, Starhopper roketini alçak (500 metre) ve yüksek (5 kilometre) irtifada test edecek.
Starhopper, SpaceX tarafından Mars’a yolcu taşımakta kullanılması hedeflenen Starship’in çok daha kolay ve test emelli üretilmiş versiyonu. Starship’in uçuşa hazır hâle getirilmesi için gereken tasarımsal ihtiyaçlar, Starhopper’ın test uçuşlarından toplanacak. Starship’in son hâline bir epey misal olan araç, doğal ki daha küçük. Aracın şimdiki en değerli misyonu ise yeni Raptor motorlarını denemek. Bu motorlar, SpaceX tarafından derin uzay vazifelerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştı.
İlk olarak Nisan ayında Starhopper’a takılı bir Raptor motorunu ateşleyen SpaceX, bu sırada aracın yerle ilişkisini kesmemiş, yani statik ateşleme testi yapmıştı. SpaceX artık “hop” denilen, düşük irtifalarda uçuşların yapılacağı basamağa geçecek ve düşük irtifalarda testler yürütecek. Firma bu iniş kalkışlar sayesinde Starhopper’ın üç ayağı üzerine inişini pürüzsüz hâle getirmek için çalışacak. Tıpkı testler, şuan kaymak üzere iniş yapan Falcon roketler için de 2012 ve 2013 yılında yapılmıştı. Bu testler sayesinde onlarca başarısız iniş ve patlama izlemiştik.

28 Mayıs için bölgeden gelen bilgilere nazaran yolların kapatılmasını talep eden SpaceX, bu tarihte en az bir uçuş gerçekleştirecektir.

Başa dön tuşu