Apple’ın kilit tedarikçileri üretim hatlarını Çin’den uzaklaştırmaya çalışıyor

Apple’ın ortakları Foxconn Technology Group ve Pegatron, jeopolitik ve ekonomik riskleri azaltmak için 2023’te üretimlerini Güneydoğu Asya’ya yanlışsız genişletmeye çalışıyor. Bunun nedeni olarak ise Çin ile Tayvan arasında artan tansiyon gösteriliyor.

Hem Foxconn hem de Pegatron, merkezi Tayvan olan elektronik imalat firması pozisyonunda. İki firma hem Çin’de hem de Tayvan’da olmak üzere Apple ve öbür ortaklarına üretim yapıyor.

Apple’ın üretici ortakları Çin’den uzaklaşıyor

Bu bağlamda Foxconn başkanı Liu Yang, bir şirket etkinliğinde Güneydoğu Asya’ya gerçek genişleme planlarının birinci meyvelerini 2023 almaya başlayacaklarını aktardı. Fakat hangi ülkelere odaklanacaklarına dair spesifik bir açıklama yok.

Foxconn’un daha küçük rakibi olan Pegatron, kısmen Güneydoğu Asya’daki üretim kapasitesini ve Meksika’daki araba kesimi üretimini artırmak için bu yıl 300 ila 350 milyon dolar sermaye harcaması yapmayı planlıyor. Pegatron tıpkı vakitte Tesla’nın da tedarikçisi pozisyonunda. Bununla birlikte her iki firma da şu anda Çin ve Hindistan’da iPhone üretiyor. Öte yandan Apple, Vietnam’ı da alternatif bir üretim üssü olarak kullanıyor. Pegatron’un Vietnam ve Endonezya‘da fabrikaları mevcut lakin şimdilik bu tesislerde Apple için üretim yapılmıyor.

Eski ABD lideri Trump ile başlayan Çin ticaret savaşı günümüzde de devam ediyor. ABD, Çin’e yönelik yüksek teknoloji kısıtlamaları uygularken ithalatlarda da yüksek tarifler uyguluyor. Öte yandan Çin, koronavirüs kaynaklı karantinalarına devam ediyor. Bu karantinalar Çin’deki fabrikaların vakit zaman üretimlerini durdurması ile sonuçlanıyor. Tüm bunların ışığında tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi mecburî üzere görünüyor.

Bu bağlamda Foxconn ve Pegatron’un 2023’te Güneydoğu Asya’ya hakikat genişleme gayelerinin hızlandığını göreceğiz. Elbette üretimlerini Çin’den ve bölgesel risklerden uzaklaştırmak isteyen tek firmalar bunlar değil. 2023 yılında Çin ve Tayvan’dan kaçışın hızlandığını görebiliriz.

Başa dön tuşu