Türksat 5A’nın fırlatılma tarihi belli oldu!

ABD’nin başşehri Washington’da düzenlenen Satellite 2019 Fuarı’nda, Türkiye’nin uydu işletmecisi Türksat AŞ’yi ziyaret eden SpaceX Üst Yöneticisi Gwynne Shotwell, Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen ve Türksat AŞ Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok’un da iştirakiyle toplantı yapıldı.

Türksat 5A’nın fırlatılma tarihi belirli oldu!

Şen, Türksat 5A ve 5B uydularına ait bilgi alışverişinde bulunulan toplantının akabinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin faal uydu filosunda 3 haberleşme uydusunun bulunduğunu, Türksat 5A, Türksat 5B ve Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal uydusu Türksat 6A’nın üretim çalışmalarının ise devam ettiğini söyledi.

Dünyanın en büyük uydu fuarı olan Satellite 2019’da Türksat AŞ olarak yer aldıklarını tabir eden Şen, “Türkiye’nin en değerli uydu işletmecisi olan Türksat olarak fuar kapsamında uydu üretici ve işletmecileriyle çeşitli görüşmeler gerçekleştirdik. Görüşmelerimiz ülkemiz ismine çok olumlu ve verimli geçti.” dedi.

Şen, 31 derece doğu lokasyonuna atılacak Türksat 5A uydusunun, bir aksilik olmazsa 2020 yılının ikinci çeyreğinde ABD’nin Florida eyaletindeki fırlatma rampasından uzaya gönderileceğini bildirdi.

Bunun Türkiye için hoş bir tecrübe olacağını belirten Şen, “Bu, gelecekteki projelere de kapı açacak. Yabancı şirketin, uzayla ilgili birçok gelecek projesi var. Birlikte çalışmak her iki şirkete de birçok fırsat sunacak.” diye konuştu.

SpaceX Üst Yöneticisi Gwynne Shotwell de Türklerle çalışmaktan şad olduklarını lisana getirerek, Türk şirketiyle Türksat 5A ve 5B uydularının fırlatılmasına ait iki projelerinin bulunduğunu anımsattı.

Bu projelere yenilerini eklemek istediklerini lisana getiren Shotwell, “Şu anda, Türksat AŞ ile üzerinde çalıştığımız bizi heyecanlandıran iki misyonumuz var. Program şu ana kadar çok güzel gitti, her şey yolunda görünüyor. Fırlatmanın gerçekleşmesini dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu