Güneş panellerinde yaşanan kirlenme sorunu milyarlarca dolara mal oluyor

Memleketler arası Güç Ajansı’nın Fotovoltaik Güç Sistemleri Programı (IEA-PVPS) tarafından hazırlanan yeni bir rapor, güneş paneli modüllerinin kirlenmesinden kaynaklanan gelir kaybının yıllık birkaç milyar dolar olduğunu ortaya koyuyor. Güneş gücü kapasitesi arttıkça bu kayıp da artacak.

Kirlenmenin maliyeti 3 milyar euro’yu aşıyor

Güneş panellerinin toz, kir, kum veya karla kaplandığı, hasebiyle da daha az güneş ışığı almasına neden olduğu kirlenme sorunu hala hafife alınıyor. Kirlenmeyen cam kaplamalar, otomatik ve manuel temizleme eserleri ve bunları en ekonomik formda kullanmanın yollarını varsayım eden modeller mevcut. Lakin güneş paneli sistemlerinin kirlenme kaynaklı yaşattığı gelir kayıpları azımsanmayacak düzeyde.

Rapor, kirlenmenin büyük ölçüde alana mahsus bir sorun olduğunu ve tek bir saha içindeki farklı alanların bile epey farklı şartlar görebileceğini gösteriyor. Araştırmaya nazaran yalnızca 2018 yılında kirlenme kaynaklı global yıllık güneş güç üretiminde en az yüzde 3 ila yüzde 4’lük bir kayıp yaşandı. Bu kaybın maliyeti ise 3-5 milyar Euro. Araştırmacılar güneş panellerinin kurulacağı yerin hakikat bir halde tahlil edilmesinin ve gerçek modellemelerin uygulanmasının burada kritik ehemmiyete sahip olduğunu vurguluyorlar.

Öte yandan araştırmada kirlenme önleyici kaplamalar ve optimize edilmiş eğim açısı üzere bir dizi tahlilin de kirlenmeye karşı avantaj sağladığı belirtiliyor. Birebir halde güneş panellerini temizlemek geliştirilen otonom robot sistemler de bu alanda gelecekte daha fazla yarar sağlayacaktır.

Başa dön tuşu