GSM operatörlerinden taksitle telefon alacakları ilgilendiren kritik düzenleme

Ulaştırma bakan yardımcısı Ömer Fatih Sayan, GSM operatörlerinden taksitle akıllı telefon alanları ilgilendiren kıymetli bir açıklamada bulundu. Sayan, taksitleri bitmeden öteki birine satılan telefonların tespit edilip iletişime kapatılacağını belirtti.

Söz konusu düzenleme, ekonomik düzenlemelerin de içerisinde yer aldığı yeni torba yasa ile Meclis’ten geçti. Buna nazaran, Mobil Aygıt Kayıt Sistemi’ne (MCKS) kayıtlıyken elektronik kimlik bilgisi kopyalanmış gerçek aygıtlar ve taşınabilir haberleşme hizmeti sunan işletmeciler tarafından finansman borcu bulunduğu bildirilen aygıtlar borcun devam ettiği mühlet boyunca yalnızca eşleştirme yapılan abone numaralarıyla kullanılmak üzere açılacak.

Akıllı telefon ile nakit yaratma devri bitiyor

Diğer bir deyişle, yeni düzenleme ile borcu bulunan ve taksitleri ödenmeyen telefonlar irtibata kapatılacak. Telefonu taksitle satın alan kişi taksitleri bitmeden öteki birine satamayacak. Böylelikle akıllı telefon ile nakit yaratmanın yanı sıra dolandırıcılık teşebbüslerinin de önüne geçilecek. Çünkü kimi vatandaşlar nakit muhtaçlığını karşılamak için 12 yahut 24 ay taksitle değerli telefonlar alıp internet üzerinden 1000 TL’ye kadar indirimle satıyordu.

Ulaştırma bakan yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın açıklamasına nazaran bu durum, yasanın yürürlüğe girmesinin akabinde bu prosedürle alınan telefonları kapsayacak.

Başa dön tuşu