Beyin ile vücut arasındaki nöronal bağlantı aydınlatılıyor

 
Arkansas Üniversitesi‘nde yürütülen yeni bir araştırmaya nazaran beynin motor korteksindeki nöronlar beklenmedik bir iş kısmı gösteriyor. Yeni araştırma; bilim adamlarının beynin vücudu nasıl kontrol ettiğini anlamalarına ve kimi nörolojik bozukluklar hakkında fikir edinmelerine yardımcı olabilecek üzere görünüyor.
Araştırmacılar, farelerin motor korteksindeki nöronları incelediler ve iki kümeye ayrıldıklarını gördüler. Birinci küme bedenin farklı kısımlarıyla iletişim kurarak  denetim eden “dıştan odaklanmış” nöronlar olarak isimlendiriliyor. İkinci küme ise sadece birbirleriyle iletişim kuruyor “içten odaklanmış” nöronlar olarak isimlendiriliyor. İçten odaklanmış nöronlar bedenin kısımlarına rastgele bir mesaj göndermiyorlar.
Araştırmacılar motor korteksteki nöronların inhibisyonunu artırdıklarında, dıştan odaklanmış nöronların içten odaklanmış nöronlara değiştiklerini gözlemledi.

Araştırmanın müelliflerinden Woodrow Shew inhibitör sinyallerindeki değişikliklerin beyin hastalıklarına neden olabileceğini söyledi. Ayrıyeten motor korteksteki inhibisyon artırıldığında, bedeni denetim etmekten sorumlu olan nöronların içten odaklanmış gibi davrandıklarını, bununla birlikte motor korteksten kaslara gönderilen mesajların; olağan koşullar altında bulunmayan ve ‘dağınık‘ olarak nitelendirilen içten odaklanmış iletiler sebebiyle bozulduğunu da kelamlarına ekledi.

Rett Sendromu beyindeki inhibisyon sebebiyle oluşuyor

 
Rett sendromu, yaygın gelişimsel bozukluklardan birisi olarak sınıflandırılıyor ve beyinsel gelişim bozukluğu ile seyrediyor. Fakat bunun yanlış bir sınıflandırma olduğunu; emsal biçimde otistik belirtiler gösteren Frajil X Sendromu, Tuberoz skleroz ya da Down Sendromu‘nun yaygın gelişimsel bozukluklar olarak sınıflandırılabileceğini öne süren görüşler de bulunuyor.
Hastalığın klinik belirtileri ortasında baş büyüme suratının azalması ve kimi durumlarda mikrosefali, küçük el ve ayaklar bulunuyor. Stereotipik ve yineleyici el hareketleri de hastalıkta gözleniyor. Bilişsel bozukluk ve gerileme devrinde de toplumsallaşma sıkıntıları da görülüyor. Nadir ancak önemli nörolojik bir bozukluk olan Rett Sendromu, beyindeki inhibisyon artışından kaynaklanıyor. Shew ve takımı araştırma bulgularından yararlanarak Rett Sendromunu incelemek için yeni araştırmalar yapmayı planlıyor.

Başa dön tuşu