Google’ın yeni internet kablosu Afrika ve Avrupa’yı birbirine bağlayacak

Google tarafından üçüncü özel deniz altı kablo çizgisi duyuruldu. Avrupa ve Afrika ortasında bulunacak bu kablo, Portekiz ve Cezayir ortasında bir sınırdan daha fazlası olacak. Güney Afrika’ya kadar uzanacak sınır, yolda farklı noktalarda karaya bağlanacak.
Equiano ismi verilen kablonun Portekiz-Güney Afrika ortasındaki modülü 2021 yılında hizmete girecek. Müellif Olaudah Equiano’dan ismini alan bu sınır, muhtemelen muharririn doğum yeri Nijerya’ya da bağlanacak.
Google’ın açıklamasına nazaran son üç yılda bu alana 47 milyar dolar yatırım yapan firma, teknoloji altyapısını geliştiriyor. Equiano, Google’ın hisse sahibi olduğu 14. kablo olurken büsbütün firmanın olan üçüncü sınır. Google’ın birinci özel çizgisi olan Curie, Nisan ayında tamamlanmıştı ve Şili ve Los Angeles, ABD ortasında ilişki kuruyor. Başka kablo olan Dunant, Fransa ve ABD ortasında kuruluyor ve önümüzdeki yıl çevrimiçi olacak. Bu tip kablolar, gezegendeki data trafiğinin yüzde 99’unu oluşturduğundan son derece kritik bir rol oynuyorlar.

Alcatel Denizaltı Ağları tarafından kurulacak olan Equiano kablosu, başka kablolardan Google’a nazaran farklı. Çeşidinin birinci örneği olacak olan Equiano, fiber-çift düzeyinde optik anahtarlama yapacak. Öbür kablolar ise hâlâ dalga uzunluğu düzeyinde anahtarlama yapıyor. Google ayrıyeten yeni sınırın Afrika’ya son döşenen hatta kıyasla 20 kat daha fazla ağ kapasitesi olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu