Google, 20 yıllık çalışanını beklenmedik bir şekilde e-posta ile kovdu

Artık eski bir Google mühendisi olan Jeremy Joslin, şirkette 20 yıl geçirdikten sonra beklenmedik bir formda bir e-posta ile işten çıkarıldığını Twitter üzerinden duyurdu. Öte yandan Google ve öteki teknoloji şirketlerindeki dev işten çıkarmalar ise devam ediyor.

Google bir müddet evvel global işgücünün yüzde 6’sına denk gelen yaklaşık 12.000 çalışanını işten çıkartacağını duyurmuştu. Bu duyuru Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai tarafından geçtiğimiz hafta ilan edilmişti. İşten çıkarmaların nedeni ise şirketin çok fazla insanı çok süratli bir halde işe alması ve gelinen noktada kimilerinin işten ayrılmasının artık “ekonomik gerçek” haline gelmesi olarak gösteriliyor.

Google, tekrar yapılanma sürecinde

Bu bağlamda 2003 yılında şirkette çalışmaya başlayan Google mühendisi Jeremy Joslin, kendisine işten çıkarıldığını bildiren bir e-postayı gördükten sonra işten çıkarılmasını “tokat yemiş” olarak nitelendirdi. Joslin işten çıkartılmasını beklenmedik olarak tabir ederken süreç içerisinde işinin tehlikede olduğu hissine de hiç kapılmadığını söylüyor.

Bununla birlikte apansız işten kovulan tek kişi Joslin değil. Google’da 17,5 yıl geçiren araştırma bilimcisi Dan Russel ve 15 yıldır şirkette bulunan pazarlama müdürü Elizabet Hart da ani ve beklenmedik bir biçimde işten çıkartıldıklarını söylüyor.

Raporlar Google’ın işten çıkarmalarının hiçbir formda performansa dayalı olmadığını ve işten çıkarmaların temelinde yine yapılanma olduğunu gösteriyor. İşten çıkarılan kimi eski çalışanlar Google’ın insanları tek kullanımlık olarak gördüğünü belirtiyor. Öte yandan Google, odağını yapay zeka konusuna çevirmeyi düşündüğünü ve bu alana ağırlaşacağını duyurmuştu.

Başa dön tuşu