Gece Saatlerinde Elektrik Tüketimi Tasarruf Sağlar mı?

Elektriğe gelen zamlarla birlikte herkesin aklında tek soru: “Ne yapsak daha tasarruflu tüketim sağlarız?” Acaba gerçekten de bizim bir şeyler yapmamızla elektrik faturamıza yansıyan tutarı değiştirebilir miyiz?

Muhtemelen siz de saat 22.00’den sonra çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi çalıştırmaya özen gösterenlerdensiniz. Hatta dikkat ederseniz, komşularınızın evlerinden geç saatlerde çalışan makine sesleri gelir.

Peki kulaktan dolma elektrik tüketiminin faturamıza yansıyacak miktarının saatlere göre değiştiği bilgisi doğru mu? 22.00’den sonra çalıştırıp gecenin bir köründe asmaya kalktığımız çamaşırların zahmetine değiyor mu?

İddialara göre elektrik tüketim pauntlarının saatlere yansıyışı nasıl?

elektrik faturası

  • 06.00 – 17.00 saatleri arası tüketilen elektrik birim fiyatı: 1,37 TL
  • 17.00 – 22.00 arası tüketilen elektrik birim fiyatı: 2,15 TL
  • 22.00 – 06.00 arası tüketilen elektrik birim fiyatı 0,74 TL

Bu tabloya baktığımızda gerçekten de elektrik tüketim birim fiyatları arasında makinelerimizi 22.00’den sonra çalıştırmaya değer bir fark var.

Saatlere göre elektrik tasarrufu sağlamak istiyorsanız tarife değiştirmeniz gerekebilir.

elektrik sayaç

Türkiye’de elektrik için uygulanan tarifeler ikiye ayrılıyor: “çok zamanlı/üç zamanlı tarife” ve “tek zamanlı tarife”. Yukarıda verdiğimiz veriler, yalnızca “çok zamanlı tarife” için geçerli. Yani, eğer saatlere göre indirimli elektrik tarifesinden yararlanmak istiyorsanız, tarifenizi buna göre değiştirmeniz gerek.

Tek zamanlı tarife uygulamasında durum nasıl?

elektrik tasarruf tarife

Tek zamanlı tarifeye sahipseniz fiyatlar çok zamanlı tarife gibi saat dilimlerine göre farklılık göstermez ancak elektrik birim fiyatları üç zamanlı tarifeye göre daha düşüktür.

Dezavantajlarından biri ise, günlük 8kWh üzerinde elektrik tüketimi yaptıysanız elektrik birim fiyatı artar. Bu artış tarifesi, çok zamanlı tarife kullanıcılarında uygulanmaz.

Çok zamanlı/üç zamanlı tarifeye nasıl geçilir?

elektrik tasarrufu

Çok zamanlı tarifeye geçiş yapmak istiyorsanız elektrik satış şirketinin hizmet merkezine gidip yazılı bir şekilde tarife başvurusu yapabilirsiniz. 

Ayrıca, şehrinizdeki elektrik tedarikçileri müşterilerine online tarife değişikliği yapma kolaylığı tanıyor olabilir. İnternet sitelerine bakıp online tarife değişikliği olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Göstergesindeki Kalan Süreyle Gerçekte Geçen Süre Neden Çoğu Zaman Uyuşmaz?

Akıllı Şehir Teknolojisi Yüzde 60 Oranında Elektrik Tasarrufu Sağlıyor

Başa dön tuşu