Ağır cinsiyetçi Andrew Tate tutuklandı, sosyal medya karıştı

Toplumsal medyanın yükselişi ne yazık ki düzgünler kadar berbatların de fenomen olmasına neden oldu. Son yılların en tartışılan internet fenomenlerinden Andrew Tate sayısız kabahat isnadı ile gözaltına alındı.

Andrew Tate kimdir?

Bir kickbox şampiyonu olan Andrew Tate, sunduğu kurslar ve üyeliklerle kendisini ön plana çıkarmaya başladı. Geniş bir kitle kazanan Tate sonrasında Big Brother müsabakasında bayanlara karşı cinsiyetçi halleri ile gündeme oturdu. Sonrasında bir sanal bağlantı platformu kurarak büyük paralar kazandı.

Yaklaşık 4 milyon Twitter takipçisi olan Andrew Tate cinsiyetçi tutumlarını arttırarak devam ettirdi. Bilhassa erken yaştaki genç kitleye büyük bir tesirinin olduğu belirtiliyor. Olağanda Twitter hesabı yasaklıydı lakin Elon Affı ile geri dönmüştü. TikTok, Facebook ve Instagram hesabı ise hala engelli.

Yıllık 350 milyon dolar üzere bir çıkarı olduğunu sav eden Andrew Tate geçtiğimiz aylarda genç kızları alıkoymak hatasından göz altına alındı lakin hür kaldı. Tate bilhassa cinsiyet cürümlerinin üzerine çok gidilmediğini belirterek İngiltere’den Romanya’ya taşınmıştı.

Hafta sonunda ise Tate’in genç kızları alıkoymak, fuhşa zorlamak, tecavüz, insan kaçakçılığı, hata örgütü kurmak üzere suçlamalardan ötürü ağabeyi ile gözaltına alındığı bilgisi geldi. 30 gün gözaltı müddeti alınan Tate kardeşler gözaltına itiraz etti.

İşin kaygı verici tarafı ise Twitter üzerinde hala Tate’e haksızlık yapıldığını düşünenlerin olması. Gözaltına alındığı esnada Matrix casuslarının kendisini almaya geldiğini paylaşması sonrasında ünlü fenomenin hatasız olduğunu düşünen sayısız gönderi yayınlandı. Hatta Tate’in nihayet özgür kaldığını lisana getiren düzmece görüntüler büyük ilgi gördü.

Dijital Nefretle Gayret Merkezi lideri Imran Ahmed, toplumsal medyada yaşanan karmaşanın soruşturmanın gidişatını olumsuz etkileyebileceğini ve şahitlerin tasaya kapılmasına neden olacağını belirtiyor. Bilhassa Elon Musk devrinde daha özgür bir Twitter anlayışı önümüzdeki devirde daha büyük sıkıntılara yol açacak üzere görünüyor.

Başa dön tuşu