Fransa’nın 14 Temmuz kutlamalarına ‘Green Goblin’ damgasını vurdu

Paris’te gerçekleşen 14 Temmuz Bastille Günü kutlamalarına ‘Uçan Fransız’ damgasını vurdu. Ünlü mucit ve jet ski şampiyonu Franky Zapata, Champs-Elysees bulvarında yapılan geçit merasiminde ünlü icadı Flyboard Air ile adeta gösteri yaptı. Zapata’nın asket kıyafeti ve elindeki silahıyla gerçekleştirdiği gösteriyi, ortalarında Emmanuel Macron ve Angela Merkel’in de bulunduğu birçok Avrupalı başkan canlı izledi.

Franky Zapata’nın birinci kere yaklaşık üç yıl evvel ortaya çıkardığı Flyboard Air, Marvel evreninden tanıdığımız Green Goblin’e olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Üzerinde beş adet jet motoru barındıran Flyboard Air’ın yaklaşık iki kilometre yüksekliğe çıkabildiği ve saatte azamî 200 kilometre sürate ulaşabildiği belirtildi.

Flyboard Air’ın kullanım müddeti ise sırf 10 dakika düzeyinde. Aygıtın jet motorları kullanıyor olması ve rastgele bir yere bağlı olmadan çalışması nedeniyle kullanım mühletinin az olduğu söyleniyor.

Franky Zapata’nın 14 Temmuz gösterisi Fransız ordusu tarafından düzenlenmiş. Zapata, Flyboard Air buluşuyla birlikte Fransız ordusuna büyük katkı sağladığı gerekçesiyle geçtiğimiz yıllarda 1,3 milyon euroluk bir mükafata layık görülmüştü. Hala geliştirme sürecinde bulunan Flyboard Air’ın askeri manada büyük potansiyel taşıdığı düşünülüyor. 

Başa dön tuşu