Foxconn, iPhone üretimini Çin dışına taşıyabileceğini açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin ortasında sürmekte olan ticaret savaşının Apple‘ı son derece yakından etkilediğini söylemek mümkün. Çünkü şirket iPhone üretimini Çin’li Foxconn şirketine yaptırıyor ve ABD’nin Çin’e uygulayacağı yeni vergi tarifeleri nedeniyle eserlerine artırım yapmak zorunda kalacak. Durum bu haldeyken, iPhone üreticisi Foxconn’dan farklı bir açıklama geldi.

Apple çıkmazda

Üst seviye bir Foxconn yöneticisi, Apple’ın da istemesi durumunda iPhone üretimini Çin dışında gerçekleştirebilme kapasitelerinin olduğunu açıkladı. Wall Street Journal’da yer alan habere nazaran Foxconn yarı iletken iş ünitesinin küme lideri Young Liu, şirketin üretim kapasitesinin yüzde 25’inin Çin dışında olduğunu belirterek: “Apple’ın ABD pazarındaki gereksinimlere yanıt vermesine yardımcı olabiliriz.” tabirlerini kullandı.

Bir yatırımcı konferansında konuşan Liu, şirketin Apple’ın talebini karşılamak için yeterli kapasiteye sahip olduğuna da bilhassa dikkat çekti. Bununla birlikte Apple’ın Foxconn’a bu türlü bir talimatı henüz vermediği tabir ediliyor. ABD’nin Çin’e uygulayacağı yeni vergi tarifeleri, ithal edilen aygıtların toptan satış fiyatı için geçerli. Sonraki masrafları ise Apple’ın mı karşılayacağı yoksa müşterilerine mi yansıtacağı büyük bir soru işareti. Tarifelerin büsbütün yerine getirilmesi durumunda ise piyasa iddialarına nazaran iPhone‘larda yüzde 9 ila 16 ortasında bir fiyat artışı gerçekleşebilir.

Başa dön tuşu