Fiat, elektrikli 500’ün üretimi için 700 milyon euro yatırım açıkladı

Görsel Fiat 500e modeline aittir
Fiat Chrysler Automobiles (FCA), ikonik model Fiat 500’ün tam elektrikli versiyonu için düğmeye bastı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, elektrikli Fiat 500’ün üretimi için 700 milyon euro yatırım yapılacağı belirtildi. Kelam konusu sayının, FCA’nın bir elektrikli araç için tek seferde yaptığı en büyük yatırım olduğu söyleniyor.

Elektrikli Fiat 500 için yatırım açıklaması FCA’nın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki üretimden sorumlu idare konseyi üyesi Pietro Gorlier tarafından yapıldı. Gorlier, yatırımın İtalya’nın Torino kentindeki Mirafiori fabrikasına yapılacağını belirtti.

Mirafiori fabrikasında Maserati Levante üretimi 

Yılda 80 bin adet elektrikli Fiat 500 üretilecek 

Bu yıl 80 yaşına basan, dünyanın en büyük ve en eski tesislerinden biri olan Mirafiori fabrikasına yeni bir üretim bandı eklenecek ve yılda 80 bin adet elektrikli Fiat 500’ün banttan inmesi sağlanacak. Üretim kapasitesi ilerleyen vakitlerde arttırılacak. Kelam konusu fabrikada şimdiye dek 28 milyon 700 bin aracın üretildiği söyleniyor.

Pietro Gorlier’in açıklamasına nazaran elektrikli Fiat 500’ün üretimine 2020’nin ikinci çeyreğinde başlanacak. Yeni nesil elektrikli Fiat 500’ün Cenevre’de tanıtılan Centoventi konseptindeki üzere çıkarıp takılabilir bataryalara sahip olabileceği konuşuluyor.

Başa dön tuşu