Faraday Future işten çıkarmalara devam ediyor

Tesla katili olarak piyasaya çıkmasına ve değerli yatırımlar almasına rağmen Faraday Future iş idaresinde meşakkatleri bir türlü aşamadı. Bunun da üzerine şirketin işten çıkarmalar yaptığı söz ediliyor.

Büyük hayal kırıklığı

Elektrikli aracı FF91 ile Tesla’ya meydan okuyan Faraday Future firması 2017 başlarında dikkatleri üzerine çekmişti. Değerli yatırımlar almasına rağmen mali olarak ıstırap yaşayan firmanın FF91 hayali de gecikti.

Geçen yılın ortalarında Çinli Evergrande firması 2 milyar dolar civarında bir yatırım kelamı vererek ortak olmuştu. Sonrasında Çinli The9 firması 600 milyon dolar yatırım yaparak Çin’de elektrikli araç üretimi için iştirak kurdu. ABD’li Birch Lake Associates ise ülkedeki fabrikaya kısa vadeli 225 milyon dolarlık kredi vermişti.

Ne var ki Faraday Future’ın strateji zaafiyeti FF91 modelini seri üretimden hayli uzaklaştırdı. Firma seri üretimden vazgeçmediğini daima lisana getirse de ABD fabrikasında işten çıkarmalar devam ediyor. Geçen yıldan bu yana onlarca personelini kısmi fiyatsız müsaadeli olarak dışarıda tutan firma yavaş yavaş bunları işten çıkarmaya başladı.

Gelen bilgiler geçen yıl üretim tesislerinde mevcut olan 1000 kişilik emekçi sayısının bu yıl 350 civarına düştüğü söyleniyor. Esasen bir müddettir tesiste üretim problemi olduğu biliniyordu. Ayrıyeten üretimden sorumlu lider yardımcısı Jeff Risher’ın da yılın başlarında misyonunu bıraktığını belirtiyor. Yeniden üretim tesisi kurmak için tutulan bir arsa nakit sorunu nedeniyle rehin bırakılmıştı. Faraday Future’ın bu kadar büyük yatırımlara rağmen bir türlü çizgiyi tutturamaması kaygıları de arttırıyor.

 

Başa dön tuşu