Toy Story 4, ilk haftasında gişeyi domine etti

Toy Story serisinin yeni sineması olan Toy Story 4, geçtiğimiz Cuma günü prestijiyle nihayet vizyona girdi. Bilhassa de serinin hayranları tarafından büyük bir merakla beklenen sinema, gişedeki birinci haftasında beklendiği üzere epeyce düzgün bir performans gösterdi. Toy Story 4, gişedeki birinci hafta sonunda dünya genelinde toplam 238 milyon dolar hasılat elde etti ve serinin en yeterli açılışına imza attı.

BoxOfficeMojo tarafından yayınlanan datalara nazaran Toy Story 4, Kuzey Amerika’daki birinci haftasında toplam 118 milyon dolar hasılat elde etmiş. 2010 yılında vizyona giren Toy Story 3 birinci hafta sonunda 110 milyon dolarlık bir hasılat yapmıştı. Yani küçük bir farkla Toy Story 3 serinin en düzgün olmayı başardı.

Toy Story 4’ün birinci hafta performansı bir animasyon sineması için nitekim de çok uygun. Lakin Disney’in sinemadan beklentileri aslında biraz daha yüksekti. Birkaç hafta öncesine kadar gişe analistlerinin iddiası Toy Story 4’ün 140-150 milyon dolarlık bir Kuzey Amerika açılışı yapabileceği tarafındaydı. Bu manada sinemanın beklentileri tam olarak karşılayamadığı, lakin her şeye karşın başarılı bir açılışa imza attığı söylenebilir.

Toy Story 3, 2010 yılıdna toplam 1 milyar dolar hasılata ulaşmayı başarmıştı. Toy Story 4 ise gişe macerası sonunda bu sayıya ulaşamayabilir. Bildiğiniz üzere önümüzdeki haftalarda Spider-Man: Far From Home ve The Lion King gib iki kıymetli sinema vizyona girecek. Bu iki sinemanın Toy Story 4’ün gişe performansını olumsuz istikamette etkileyebileceği düşünülüyor.

Disney, dünya genelinde gişeleri domine ediyor

2019’un yılının birinci yarısını artık neredeyse geride bıraktık. Altı aylık süreçte dünya genelinde gişenin ağır bir formda Disney tarafından domine edildiğini görüyoruz. Avengers: Endgame, Captain Marvel ve Aladdin sinemaları şu anda 2019’un en çok hasılat elde eden birinci üç sineması pozisyonunda. Toy Story 4 ile birlikte Disney birinci dört sıraya sahip olacak. 

Başa dön tuşu