Evcil hayvanlara mikroçip zorunluluğu başladı

Besin, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile evcil hayvanlar için mikroçip zorunluluğu 1 Ocak 2023 prestijiyle başladı. Sahipli tüm kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takılacak. Evcil hayvanına mikroçip taktırmayanlara bireylere 3 bin 642 liraya kadar para cezası verilecek.

Evcil hayvanlar için mikroçip ne işe yarayacak?

Evcil hayvanlar için oluşturulan Konut Hayvanı Kayıt Sistemi PETVET’e hayvanın ismi, pasaport numarası, çeşidi, ırkı, yaşadığı adres, ve acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri üzere bilgiler eklenecek. Her hayvana özel 15 haneli kimlik bilgisi tanımlanacak. Evcil hayvandaki mikroçip okutularak kimlik numarasına ulaşılacak ve PETVET sistemindeki tüm bilgiler görüntülenecek. Bilgiler güncellenmek istendiğinde veterinerler tarafından online güncelleme yapılabilecek.

Mikroçipler RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi ile pilsiz olarak çalışıyor. Yaklaşık olarak 25 yıl boyunca çalışacağı belirtiliyor. Mikroçiplerde GPS teknolojisi bulunmuyor. Bu nedenle hayvanın pozisyonunu takip edebilmek mümkün değil.

Evcil hayvan mikroçiplerinde hangi bilgiler yer alıyor?

  • Evcil hayvanın adı
  • Pasaport numarası
  • Evcil hayvanın ırkı ve türü
  • Evcil hayvanın cinsiyeti
  • Evcil hayvanın rengi
  • Doğum tarihi
  • Evcil hayvanın aşı, tedavi ve ilaç kayıtları
  • Evcil hayvan sahibinin ismi, doğum tarihi, telefon numarası, yaşadığı vilayet, ilçe, köy/mahalle bilgiler yer alır.

Evcil hayvanlara neden çip takılıyor?

Mikroçip uygulaması ile evcil hayvanların sokağa bırakılma, kaybolma yahut kaçırılma durumlarında hayvan sahibine ulaşılabilmesi amaçlanıyor. Ayrıyeten hayvanını sokağa bırakanlara yahut kaçıranlara ceza uygulanacak. Kara, deniz ve havayolu nakliyeciliğinde pasaportu olmayan evcil hayvanlar seyahat edemeyecek.

Kayıp evcil hayvan nasıl bulunacak?

Kaybolan evcil hayvanların mikroçipleri belediye yetkilileri, veterinerler ve hayvan barınakları tarafından okunabilecek. Kayıp olduğu anlaşılan hayvanın mikroçipi okutularak sahibinin irtibat bilgilerine ulaşılacak. Sahibi 30 gün içinde hayvanını teslim almazsa hayvanı sokağa terk etmiş olarak kabul edilip para cezası uygulanacak.

Başa dön tuşu