Elon Musk, 5 yıl önce paylaştığı tweet yüzünden yargılanıyor: Konu SpaceX ve Tesla!

Elon Musk, 2018 yılında paylaşmış olduğu bir tweet’ten ötürü bir defa daha mahkeme salonuna gitti. Tesla’nın hissedarları tarafından açılan davada Musk, 2018’deki “fon güvenceli” tweet’lerini savunmak için tekrar şahit kürsüsüne çıktı ve Tesla’yı satın almak için SpaceX hisselerini satabileceğini söyledi.

Elon Musk, Tesla, SpaceX ve Twitter dörtgeni

Elon Musk Pazartesi günü San Francisco federal mahkemesine Tesla’yı 2018’de satın almak için SpaceX paylarını satabileceğini söyledi. Musk, halihazırda olduğu üzere 2018’de de iki şirketin CEO’su pozisyonundaydı.  

Musk, 2018’deki tweet’inde Tesla’nın paylarını senet başına 420 dolar karşılığında özel olarak almak için “fon sağladığını” ve muahede için yatırımcı takviyesinin doğrulandığını söylemişti. Musk’ın bu telaffuzları borsa dolandırıcılığı nedeniyle Tesla hissedarları tarafından dava edilmişti. Çünkü yatırımcılar, Musk’ın o devirdeki açıklamaların kendilerine milyarlarca dolar kaybettirdiğini argüman ediyor. Davanın ikinci ayağında Musk, yapmış olduğu telaffuzları savunmak için bir defa daha şahit kürsüsüne çıkarak bu kelamlarına açıklık getirdi.

Musk’a nazaran “güvence altına alınan fon” esasında SpaceX’te bulunan hisseleri manasına geliyordu. Münasebetiyle Musk, finansman kapısı olarak SpaceX’in paylarını o devirde satabileceğini sav ediyor. Öte yandan Musk’ın 2018’deki tweet’lerinde bahsettiği finansmanın Suudi Arabistan’a ilişkin olan Kamu Yatırım Fonu’ndan geleceği tez ediliyordu. Hatta Musk’ın “420 dolar” olarak belirttiği şeyin tanınan kültürde esar manasına geldiği de sav ediliyor lakin Musk bu iddiayı mahkemede yalanladı ve bunun bir tesadüf olduğunu belirtti.

Halihazırda dava süreci devam ederken bahsi geçen satın alma hiçbir vakit yaşanmadı. Musk ise yalnızca bir olasılıktan bahsettiğini söz ediyor. Yani, Tesla’yı bir özel şirket haline getirmek isteseydi SpaceX paylarını o periyot satabileceğini söylüyor. Hakikaten Musk, Twitter’ı satın almak için değerli ölçüde SpaceX payı satmıştı. Bu ortada Musk davayı kaybederse yüklü bir tazminatla karşı karşıya kalacak.

Başa dön tuşu