Elektronik eşya ve televizyonlarda taksit sayısı arttırıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı taksit sınırlandırmalarında düzenlemeye gittiğini duyurdu. Elektronik eşya ve televizyonlarda taksit sayısı arttırıldı.

BDDK tarafından yapılan açıklama nazaran elektronik eşya (bilgisayar, telefon hariç) alımlarında taksit sonu 3 aydan 6 aya, fiyatı 3 bin 500 TL altındaki televizyon alımlarında ise hudut 12 aya çıkarıldı. Elektrikli eşyada ise (beyaz eşya, elektrikli konut aletleri dahil) 12 ay olan taksit sonu 18 aya çıkarıldı.

 

Daha evvelki karara nazaran fiyatı 3 bin TL’ye kadar olan televizyonlarda taksit hududu 9 aydı. Yeni kararla birlikte hem fiyat hududu hem de taksit hududu bir kademe arttırıldı. Fiyatı 3 bin 500 TL’nin üzerindeki televizyonların taksit sayısında ise bir değişiklik yapılmadı, 3 ay olarak devam edilecek.

BDDK duyurusu ve tüm kesimlerdeki taksit değişiklikleri şu formda:

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Konseyinin 12/06/2019 tarihli ve 8385 sayılı kararı ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26’ncı hususunun yedinci fıkrası uyarınca, 11/01/2019 tarihli ve 8198 sayılı Heyet Kararı ile belirlenen kredi kartlarında taksitlendirme müddetlerinin; mobilya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, elektronik eşya alımlarında üç aydan altı aya, fiyatı 3 bin 500 Türk Lirası’na kadar olan televizyon alımlarında dokuz aydan on iki aya, havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içine ait harcamalarda dokuz aydan on iki aya, vergi ödemelerinde dokuz aydan on iki aya, elektrikli eşya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit hududunun ise on iki aydan on sekiz aya çıkarılmasına karar verilmiştir.”

Başa dön tuşu