Bilime Göre Para Mutluluk Getirir mi?

Şüphesiz ki yoksulluk, hayatın her alanında kendini gösteren bir stres kaynağı. Peki ya tam tersi mümkün mü? Para stres seviyemizi azaltarak bizleri mutlu edebilir mi? Bilimin bu soruya verdiği yanıtı sizlerle buluşturuyoruz.

Yayımlanan akademik bir makale yoksulluğun insan psikolojisindeki etkilerine yönelik önemli sonuçlar ortaya koydu.

“On the psychology of poverty” (Yoksulluğun psikolojisi üzerine) isimli bu makalede, yoksulluğun sadece ekonomik değil, aynı zamanda psikolojik de bir olgu olduğu vurgulanıyor.

Öncelikle araştırmanın metodolojisinden bahsedelim.

Araştırma, farklı ekonomik ve coğrafi bağlamlardan gelen katılımcılar üzerinde gerçekleştirilerek, özellikle fakirlik içinde yaşayan ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan bireylerin risk alma ve zaman indirgeme davranışları (bireylerin gelecekte elde edilecek ödülleri mevcut ödüllere tercih etme eğilimi) incelendi.

Araştırmada, yoksulluğun psikolojik etkilerini ve bu etkilerin ekonomik davranışlar üzerindeki sonuçlarını incelemek için çeşitli deneysel ve gözlemsel yöntemler kullanıldı.

Bu doğrultuda, gelir şokları ve davranışsal tepkiler deneyi, hidrokortizon ve duygusal durum deneyleri ve psikolojik ve fizyolojik ölçümler gerçekleştirildi.

Araştırma kapsamında Kenya’daki hanelere çeşitli miktarlarda karşılıksız para gönderildi ve kişilerin kortizol düzeyleri ölçüldü.

Kişilerin farklı para miktarlarına verdiği tepkileri ölçmek adına rastgele seçilen hanelere 0$, 400$ veya 1500$ tutarlarında para transferleri yapıldı.

Yapılan para transferlerinin ardından psikolojik iyilik hali ve stres üzerindeki etkiler incelendi.

Bu doğrultuda, pozitif para transferleri alan hanelerin, mutluluk ve yaşam memnuniyetinde anlamlı iyileşmeler gözlemlendiği belirtiliyor.

Stres ve depresyon düzeylerindeyse transfer edilen para miktarının büyük etkisi olduğu gözlemlenmiş

Başka bir deyişle, 1500$ transferler alan katılımcıların stres hormonu olan kortizol seviyelerinde düşüş gözlemlenirken 400$ alan katılımcıların kortizol seviyelerinde belirgin bir düşüş yaratmadığı görülmüş.

Buna ek olarak araştırmada, yoksulluğun stres ve olumsuz duygusal durumları artırdığı, yoksul bireylerin özellikle ekonomik kararlarında riskten kaçmaya daha meyilli olduğu ve kısa vadeli kazançları uzun vadeli kazançlara tercih etme eğiliminde oldukları belirtiliyor.

Özetle, araştırma yoksulluğun bireylerin stres seviyelerini arttırdığını ve yaşamlarını büyük ölçüde etkilediğini doğrulamanın yanı sıra, paranın bu stres seviyesini düşürdüğünü deneyler yardımıyla kanıtlıyor.

Son olarak, her araştırmada olduğu gibi bu araştırmanın da bazı kısıtları olabileceğini ve kendi örneklemi kapsamında ana kütleye mal edilebileceğini hatırlatarak içeriğimizi noktalayalım.

Bilimle ilgili ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Kadınlar mı Daha Çok Yalan Söyler Yoksa Erkekler mi? Tarih Boyunca Merak Edilen Bu Soruya Bilimin Bir Cevabı Var!

Bilim Oyun Tutkunlarını Sevindirecek Bir Soruya Yanıt Veriyor: Bilgisayar Oyunları Oynayarak Dinlenebilir Miyiz?

Yoga ve Meditasyon Gerçekten İnsanlara Fayda mı Sağlıyor Yoksa Sadece Egolarını mı Besliyor? Bilimsel Cevabını Veriyoruz!

Son Yıllarda Evlilikler Neden Eskisi Kadar Tatmin Edici Değil? Cevap, “Evlilikte Boğulma Teorisi”nde Saklı!

Devreleriniz Yanacak: Geçmiş ve Geleceğin Şimdiki Zaman Kadar “Gerçek” Olduğunu Savunan Blok Evren Teorisi

Başa dön tuşu