Dünyanın ilk elektrikli batarya ile çalışan yolcu gemisi sefere hazırlanıyor

Son vakitlerde elektrikli arabalarla ilgili çok fazla şey duymaya başladık. Fakat bu teknoloji daha büyük taşıma tahlilleri için kullanılabilir mi? MS Roald Amundsen isimli dünyanın birinci elektrikli bataryaya sahip hibrit motorlu yolcu gemisi bu sorunun karşılığını veriyor.

Karbondioksit salınımını yüzde 20 düşürüyor

Norveçli Kleven Yards şirketi tarafından tasarlanan MS Roald Amundsen, yeni bir hibrit motora sahip. 500 kişilik yolcu kapasitesine sahip bu gemi biyodizel yakıtla çalışıyor ve şartlar uygun olduğunda da bataryaların devreye girmesi ile birlikte 60 dakikaya kadar yol alabiliyor. Geminin ismi ise 1911 yılında Güney Kutbu’na ulaşan birinci denizci olan Norveçli Roald Amundsen‘den geliyor.

MS Roald Amundsen birinci seferini Norveçin Tromso şehrinden, ABD’nin Alaska eyaletine yapacak. Gemiyi yapan şirket bu hibrit düzenlemenin yakıt tüketimini azaltacağı ve geminin tek başına akaryakıtla çalışmasına kıyasla karbondioksit salınımının yüzde 20 düşeceğini belirtiyor. Kleven Yards ayrıyeten MS Roald Amundsen’in dışında yeni elektrikli bataryaya sahip gemilerin yolda olduğunu açıkladı.

Başa dön tuşu