BMW yöneticisi: “Elektrikli araç teknolojisine geçiş konusu fazla abartılıyor”

Alman otomotiv devlerinden BMW’nin Ar-Ge müdürü Klaus Frölich, Motoring isimli siteye verdiği bir röportajda; şirketin elektrikli araç geliştirmek için milyonlarca dolar harcadığını lakin şoförlerden beklenen talebi göremediklerini söz etti.

2020’lerin başında Avrupa’nın da dâhil olduğu değerli pazarlarda yürürlüğe girecek katı emisyon düzenlemelerine uymak için portföyüne elektrikle çalışan daha fazla araç eklemesi gereken şirket, anlaşılan bu durumdan pek mutlu değil. BMW, tenkitlerini yakın gelecekte elektrikli araba satışlarının akaryakıt ve dizelle çalışan araç satışlarını geçemeyeceği tezi üzerine oturtuyor.

Frölich bu hususta yaptığı açıklamada net formda, “Elektrikli araçlar için müşteri talebi yok” tabirini kullanmış. Hatırlanacağı üzere BMW, 1970’lerin başında elektrikli araba çalışmalarına başlamış, şirketin 2013 yılında tanıttığı i3 modeli rakiplerinin çok öncesinde piyasaya sürülmüş lakin araç istenen satış sayılarına ulaşamamıştı.

Frölich açıklamalarının devamında, elektrikli arabaların hâlâ satın alınamayacak kadar kıymetli olduğunu ve birtakım Avrupa ülkelerinde elektrik tüketim maliyetinin hala çok yüksek olduğunu belirtmiş. Deneyimli yönetici bu kapsamda verdiği bir örnekte; BMW’nin meskeni olan Münih’te az yakan dört silindirli bir turbo dizel aracı kullanmanın benzeri özelliklere sahip bir elektrikli aracı kullanmaktan çok daha ucuz olduğunu söz etmiş.

En düzgün alternatif plug-in hibrit 

Frölich, tüm bu tenkitlere karşın şirketin elektrikli otomobil üretimine takviye vermeye devam edeceğini söylüyor. Deneyimli yöneticiye nazaran menzil ve emisyon manasında en güzel alternatifi ise plug-in hibrit araçlar sunuyor. Frölich, şirketin 80 kilometre boyunca yalnızca elektrikle gidebilen bir hibrit aktarma organı geliştirmeyi planladığını da kelamlarına eklemiş.

Klaus Frölich, elektrikli araç teknolojisine yapılan tüm bu yatırıma karşın içten yanmalı motorların onlarca yıl daha kullanılacağını düşünüyor.

Başa dön tuşu