Dünyanın en hızlı traktörü 166 km/s hıza sahip JCB Fastrac oldu

Honda Mean Mower’ın “dünyanın en süratli çim biçme makinesi” unvanını geri kazanmasının akabinde bir rekor haberi de JCB’den geldi. Guy Martin’in kullandığı JCB Fastrac, saatte 166 kilometre sürate ulaşarak “dünyanın en süratli traktörü” unvanını kazandı.

Söz konusu rekor teşebbüsü JCB ve Guy Martin iştirakinde İngiltere’deki Elvington uçak pistinde gerçekleştirildi. Dünyanın en süratli traktörü unvanını kazanan Fastrac modelinde 1000 beygir güç ve 2500 Nm tork üreten 7.2 litre altı silindirli DieselMax motorun modifiye edilmiş bir versiyonu kullanıldı. Ayrıyeten rekor teşebbüsü için sıkı bir diyete girerek hafifleyen Fastrac’ın aerodinamik özelliklerini geliştirmek için Williams Advanced Engineering şirketinden yardım alındı.

Daha evvelki rekor özel üretim Track-Tor’a aitti

JCB’nin rekor teşebbüsü Fastrac’ın üretimdeki 28. yıl dönümünü kutlamak ismine yapıldı. Bundan evvelki rekor Top Gear grubu tarafından Track-Tor ismi verilen özel imal bir traktörle kırılmıştı. Track-Tor bu denemede 156 km/s sürate ulaşarak en süratli traktör olmuştu. JCB Fastrac bu rekoru 10 km/s sürat farkıyla kırarak unvanı elinden almış oldu.

JCB Fastrac ile gerçekleştirilen dünya rekoru teşebbüsünün yıl sonuna gerçek Channel 4 isimli kanalda yayınlanacağı açıklandı.

Başa dön tuşu