Dünya çekirgeler ile hayatta kalacak!

Eskiden çiğ balık, kale ya da chia tohumunun bu kadar tanınan olacağını iddia etmezdik, fakat çoktan bu yiyecekler gerek öğlen yemeklerinde gerek smoothie’lerde yerini almış vaziyette.

Dünya çekirgeler ile hayatta kalacak!

Peki sizce yemek yeme alışkanlığımız kızarmış çekirgeleri de içerek formda değişebilir mi? Bu hafta İngiltere’nin başşehri Londra’daki bir suşi lokanta zinciri olan Abokado, çekirgeleri yemek menüsüne ekleyerek bu yiyeceğin hem sağlıklı hem de sürdürülebilir olduğunu belirtti.

BBC’nin Newsbeat grubundan Lindsay Brown, çekirgelerin ya da böceklerin nasıl yeme alışkanlıklarımızı değiştirebileceğini kaleme aldı. Abokado’nun müdürü Kara Alderin, birkaç yıl içinde böceklerin her gün yediğimiz yiyeceklerin içinde yerini alacağını düşünüyor.

Yine İngiltere’de süpermarket zinciri Sainsbury’s de 250 şubesinde geçen yıl kurtçukları atıştırmalık olarak satmaya başladı. Öteki markalar da benzeri eserleri sağlıklı ve etraf dostu olduğunu vurgulayarak yiyecek menüleri kapsamında satıyor.

Diğer yandan dünyanın dört bir yanında 2 milyar kişi halihazırda böcek yiyor. Buna entomofagi deniyor. Bazı böceklerin tamamını yiyebiliyorsunuz, lakin mesela ineklerin yalnızca yüzde 40’ı tüketilebiliyor. 2013’te yayımlanan bir Birleşmiş Milletler raporu, böcek yemenin beslenmeye yardımcı olacağını ve kirliliği azaltacağını öne sürüyor.

Imperial College London’dan Dr. Tilly Collins, böcek yemenin yaygınlaşmasını umduğunu, zira bunun etrafa çok büyük yararlarının olduğunu söylüyor:

“Batı’da şu an yediğimiz ölçüde eti yemeye devam edemeyeceğimiz için sürdürülebilirlik gitgide zorlaşıyor. Gelişmekte olan ülkelerde ise besin güvenliği bir sorun olduğu için böcek yemek önemli bir besin kaynağı olabilir.”

Böcek yetiştiriciliği için hayvan yetiştiriciliğinden çok daha az ölçüde toprak, besin ve su kullanılıyor; tıpkı vakitte ineklerin saldığı metandan yüzde 80 daha az metan gazı böcekler tarafından salınıyor.

Peki ya bu açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sahiden gezegenimiz çekirgeler ile hayatta kalabilir mi? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.

Başa dön tuşu