Apple şimdi de Wi-Fi ve Bluetooth yongaları tasarlıyor

Her ne kadar bileşen ve teknoloji üreticilerine göbekten bağlı olsa da Apple yıllardır bağımlılığını en aza indirmek için büyük yatırımlar yapıyor. Şimdilik işletim sistemi ve işlemci konusunda istediğini almış durumda. Sırada irtibat bileşenleri var.

Apple’a 5G modem de yetmiyor

Gelen bilgilere nazaran kendi 5G modemini geliştirerek Qualcomm’a olan bağımlılığını en aza indirmek isteyen Apple, Wi-Fi ve Bluetooth yongalarında da bağımlılığı azaltmak niyetinde. Firma yıllardır Broadcom’dan kablosuz bağlantı yongaları tedariği yapıyordu.

Kaynaklar Apple’ın 2024 yılında Qualcomm ile olan muahedesini sona erdirme gayesinde olduğunu belirtiyor. Geçtiğimiz yıllarda Intel’den satın aldığı modem kısmının dizaynları bu noktada temel oluşturuyor.

2025 yılında ise 5G modeme Wi-Fi ve Bluetooth temaslarını da ekleyerek Broadcom ile olan muahedesini da sona erdirmek gayesinde. Böylelikle tüm kablosuz kontaklar tek bir yongada toplanarak zar alanından da tasarruf sağlayacak.

Elbette irtibat yongaları geliştirmenin büyük zorlukları var. Patent ihlallerine takılmadan geçtikten sonra piyasada kullanılan tüm frekanslara ahenk sağlamak da öbür bir sorun. Bununla birlikte Intel’in uzun yıllara dayanan tecrübesi kurtarıcı olabilir.

Başa dön tuşu