Denizlerdeki yabancı cisimlere dolanan hayvanların hayatı risk altında

Exeter Üniversitesinde vazife yapan bilim insanları, deniz canlılarının denizlerdeki plastik atıklara dolanarak ziyan göme ve hayatlarını kaybetme riskleri kapsamında yürüttükleri çalışmanın sonuçlarını paylaştı.

Köpek balıkları ile vatozların denize bırakılmış kullanılmayan balık ağları ve plastik atıklara dolanmaları hakkında Twitter ve öteki mecralarda yapılan paylaşımları tarayan araştırmacılar, 1,000’den fazla hayvanın bu durumdan etkilendiğini tespit etmiş. Lakin bilim inşaları kelam konusu sayının sanılandan çok daha fazla olabileceği tasasını de lisana getirmiş.

 

Denizdeki yabancı bir cisme dolanma hadisesinin bahsi geçen hayvanlara ticari balıkçılıktan daha az ziyan verdiğine dikkat çeken araştırma grubu, bu mevzunun yeniden de hayvan sıhhati için önemli bir sorun olduğunu vurguluyor. Tıpkı üniversitede misyon yapan Kristian Parton isimli araştırmacı, “Örneğin, ölçüsüz bırakılmış balık ağına atılan bir dik burun köpekbalığı dolandığı ağla birlikte büyümek durumunda kalmış. Kabuklu deniz canlılarıyla kaplanmış olan bu ağ yıllar içinde hayvanın derisini yırtarak hayvanın omurgasına ziyan vermiş.” kelamlarıyla durumun vahametini gözler önüne sermiş.

Dolanma hususu yeteri kadar dikkat çekmeyebiliyor 

Aynı çalışmada yer alan bir öteki bilim insanı Prof. Brendan Godley ise bir cisme dolanma olayının kelam konusu hayvanların çok avlanması ya da farklı tıp hayvanların avlanması sırasında tesadüfen yakalanmaları hadiseleri sebebiyle dikkatlerden kaçtığını belirtiyor. Araştırmacı, bu mevzuda yapılan çalışmanın bir birinci olduğunu ve bu sayede farkındalık yaratılabileceğini umduğunu lisana getiriyor.

Araştırmacılar, taradıkları akademik makalelerde 34 cinsten 557 ve Twitter üzerinde yaptıkları aramalarda ise 26 tipten 559 köpek balığı ile vatozun yabancı bir cisme dolanma olayıyla ilgili bilgiye ulaşmış. Yapılan açıklamada, hayvanların yaşadıkları bölge, göç yolları ile beden formlarının onları “dolanma” konusunda riskli kümesi soktuğu tabir ediliyor.

Başa dön tuşu