Continental, yakıt tüketimini %20 oranında azaltan 48V hibrit sistem geliştirdi

Yeni teknolojiler geliştirmek ismine Ar-Ge’ye 3 milyar euro harcayan Continental, yeni kuşak araçlarda kullanılmak üzere geliştirdiği 48-voltluk hibrit sistemini tanıttı. Kelam konusu hibrit sistem, markanın başka teknolojik eserleriyle birlikte Eylül ayındaki Frankfurt Araba Fuarı’nda sergilenecek.

Continental’in ‘son teknoloji sürüş sistemi’ olarak isimlendirdiği hibrit sistem içerisinde 30 kW’lık (40 hp) su soğutmalı elektrik motoru bulunuyor. Kelam konusu motorun içten yanmalı motor ile şanzıman ortasına konumlandırıldığı belirtiliyor. Ayrıyeten sistemin hem daha verimli olmak hem de standartların üzerinde akımla başa çıkabilmek üzere optimize edilmiş güç elektroniği elemanlarına sahip olduğu da verilen bilgiler ortasında.

Saf elektrik modunda 90 km/s sürate imkan verecek 

Son birkaç yılda pek çok üretici “48-volt hafif hibrit” teknolojisine sahip araçlarını piyasaya sürdü. Continental ise geliştirdiği sistemi “hafif hibrit” olarak görmüyor. Çünkü şirket, geliştirdiği hibrit sistemin sırf elektrikli modda 90 km/s sürate çıkabilmeye imkan verdiğini, bunun şimdiye dek lakin çok değerli olan plug-in hibrit sistemlerde mümkün olduğunu  belirtiyor. Ayrıyeten kelam konusu teknolojinin halihazırda pek çok hibrit araçta kullanılan yüksek tansiyonlu sistemlerden çok daha ucuz olduğu da şirketin savları ortasında.

Yakıt tüketimini %20 oranında düşürecek

Continental, geliştirdiği hibrit sürüş sisteminin teknik dataları konusunda şimdi bir açıklama yapmış değil. Ama CO2 emisyonları ve yakıt tüketiminin içten yanmalı motorlu araçlara nazaran %20 oranında azalacağını belirtiyor. Kelam konusu teknolojinin pazardaki öteki 48-volt hafif hibrit sistemlerden %10 daha gelişmiş olduğu da verilen bilgiler ortasında. Continental tarafından geliştirilen hibrit sistemin hangi markalar tarafından kullanılacağı ise şimdi muhakkak değil.

Başa dön tuşu