Netflix reklam destekli bir abonelik üzerinde çalışıyor

Çevrim içi içerik dalının önderi durumundaki Netflix birinci günden bu yana reklamsız fiyatlı abonelik yaklaşımını belirlemişti. Bununla birlikte yüksek seyreden abonelik fiyatları tenkitleri de beraberinde getirdi. Netflix artık fiyatlı abonelik seçeneğini masaya yatırdı.

Gelir modeli sıkıntılı

Sektörün başkanı olmasına karşın Netflix’in borcu yaklaşık 10 milyar dolar ve artı olarak özgün içeriklere yapılan masraflar da var. Çevrim içi hizmet kesiminde klasik olduğu üzere kısa müddette masrafları karşılamak ve kara geçmek pek mümkün olmuyor.

Netflix bu yüzden daha düşük fiyatlı lakin reklam dayanaklı abonelik hizmeti üzerinde duruyor. Böylelikle yüksek fiyatlar nedeniyle platformdan uzak kalanları da hedeflemiş olacak. Tahliller 2021 yılında toplam abone sayısının yüzde 25’inin reklamlı abonelerden oluşacağını ve yıllık 1 milyar dolar ek gelir bırakacağını varsayım ediyor.

Bununla birlikte reklamlı abonelik platformun stratejisini kökten değiştirebilir. Yüksek fiyatlı aboneliklere girmiş olanlar iptal ederek yeni aboneliğe geçiş yapabilir. Bu durumda Netflix’in reklama olan bağımlılığı artar. Bunun sonucunda da tüketici odaklı içerikten reklam odaklı içeriğe geçme zaruriyeti ortaya çıkar.

Bununla birlikte Hulu üzere platformlar reklamlı abonelik seçeneğini hali hazırda sunuyor. Ayrıyeten haftada bir kısım yayınlayarak kullanıcıları daha fazla platformda tutmaya çalışıyor. Netflix’in birinci etapta bir deneme süreci başlatabileceği ve kararını buna nazaran vereceği konuşuluyor.

 

Başa dön tuşu